Означено: zalfija
- This topic has 1 одговор, 1 глас, and was last updated 2 years, 2 months раније by Rade Radosavljevic.
-
АуторЧланци
-
-
20/08/2021 у 1:24 pm #10741
Zalfija Salvia officinalis 2021 ili u narodu poznatija kao Kadulja.
Zalfija uzgajanje
Zalfija je toploljubiva vrsta . Trazi zaklonjene povrsine , jer je osetljiva na mraz . Voli rastresito , plodno i lako zemljiste , gde se moze zadrzati od 4 do 6 godina .
Razmnozava se direktnom setvom u rano prolece . Nega zasada se sastoji u stalnom mehanickom uklanjanju korova , kultiviranjem i okopavanjem .
Retko je napadaju bolesti i stetocine .
Prve godine prikupljanje listova se obavlja septembra , odsecanjem nadzemnog dela , a ostalih godina pri plodnosenju . Ako se prikupljaju listovi za destilaciju etarskog ulja , zanje se u vreme cvetanja . Ubrana masa se susi na temperaturi 40 C , moze i prirodnim susenjem.
Zalfija kao lek
[caption id="attachment_10742" align="aligncenter" width="300"] Zalfija[/caption]
Koliki je zalfija imala znacaj u istoriji i koliko je njena lekovitost cenjena, govori nam podatak da je njeno uzgajanje bilo zakonom obavezno.
Naime, Karlo Veliki, Franacki kralj i kralj Italije zakonom je regulisao uzgajanje zalfije. Kada mu je predoceno kolika je lekovitost i zdravstveni znacaj zalfije, u sta se kasnije i sam uverio izlecivsi se od ozbiljne bolesti, naredio je svim manastirima da moraju uzgajati lekovito bilje od kojih ce na prvom mestu biti zalfija.
Lekovitost zalfije je dakle prepoznata jos u srednjem veku kada je Evropa u pitanju, mada istocna medicina lekovitost ove biljke prepoznaje stolecima pre nove ere.
Zalfija odnosno Salvia officinalis je etericna, raskosna, lekovita i mediteranska biljka koja se vekovima gaji zbog svojih lekovitih svojstava.
U nasem narodu je poznata pod raznim imenima, kadulja, kaloper, kalaver, dziger-trava, kus, slavulja itd. Listovi i cvetovi se skupljaju u periodu maj – jul, biljka je izrazitog mirisa a ukus je gorko – ljut.
Zafijom su lecena najteza oboljenja pre nastanka antibiotika, pa bi se moglo reci da je bila jedini spas u tim slucajevima. Pripremala se i koristila na razlicite nacine. Koristila se u svezem i suvom stanju, cedila se i pravilo se etericno ulje od nje, kuvao se caj od zalfije, zvakala se sveza kod zubobolje i obolelih desni, previjala na rane i povrede dobijene u borbama.
Njena izuzetna lekovitost, obzirom da je jedan od najjacih prirodnih antibiotika, anitimikotika i anstiseptika, svrstava i danas zalfiju na prvo mesto, kao kraljicu medju lekovitim biljem.
Zalfija upotreba
Obzirom da je danasnja farmaceutska industrija izuzetno napredna, sve blagodeti zalfije se maksimalno iscrpljuju, a dalja ispitivanja pokazuju da se u salfiji kriju i odgovori na pitanja kod kojih konvencionalna medicina jos uvek nije dala odgovore.
Specijalnim procesima iz ove carobne biljke izdvajaju se lekoviti sastojci koji se kasnije koriste za proizvodnju raznovrsnih lekova, sprejeva, pastila, vodica za ispiranje usta, sapuna, krema, pasti za zube, cajeva, etericnih ulja pa cak i parfema u kozmetologiji.
Naucnici danas ispituju uticaj zalfije na pamcenje i koriscenje njene lekovitosti u lecenju Alchajmerove bolesti. Prirodna medicina veruje da lekovita svojstva zalfije iako su brojna, jos uvek nisu u potpunosti ispitana.
Zalfija lekovitost
Mozemo slobodno reci da zalfija spada u najlekovitije biljke na svetu. Divlja zalfija i danas raste na obroncima planina i tesko je dostupna, medjutim, pitoma zalfija je tako prilagodjena da uspeva na balkonima u saksijama i vrtovima sirom sveta tako da je dostupna gotovo svima a ono sto je cini posebnom je sigurno njeno antibakterijsko, antimikrobno, antisepticno i antimikotično dejstvo.
Sirok je spektar patogenih organizama koje ova biljka unistava pa se stoga koristi u lecenju upornih bakterijskih, virusnih i gljivicnih infekcija grla, besike, creva, bubrega itd. Ono sto je takodje karakteristicno je to da zalfija ne stvara rezistenciju kao sto je slucaj sa sintetickim antibioticima. Treba je uzimati, dozirano, po potrebi i uz savet strucnog lica. Nije preporucljiva za trudnice, doilje i epilepticare.
Caj od zalfije pomaže pri lecenju sledecih oboljenja:
- U slucajevima gljivicnih i bakterijskih infekcija kod zena za vaginalna ispiranja
- Kao afrodizijak za lecenje impotencije
- Kao prirodni antibiotik sirokog spektra dejstva, antibaktericid protiv razlicitih sojeva bakterija
- Za smirenje, za nervni system, protiv stresa i premora
- Zaustavljanje lucenja mleka za prestanak dojenja
- Jacanje imunog odgovora organizma – za naruseni imunitet
- Kod gljivicnih infekcija creva, polnih organa, koze i kose.
- Pomaze kod oboljenja kicmene mozdine
- Kod Parkinsonove bolesti
- Kod Alchajmerove bolesti
- Kod upale usne duplje, grla, zdrela i bakterijskog tonzilitisa (gnojne upale krajnika)
- Lecenje promuklosti, suvog i produktivnog kaslja, sarlaha…
- Lecenje stomacnih grceva i sindroma iritabilnog kolona
- Zapaljenske bolesti creva poput kolitisa i Kronove bolesti
- Otezano praznjenje zucne kese
- Poboljsava varenje i lucenje zuci
- Poboljsava krvnu sliku
- Pojacava apetit i uspostavlja normalan rad digestivnog sistema
- Povoljno deluje kod reumatizma i drugih kostano – zglobnih oboljenja
- Kod poremecaja endokrinog sistema i funkcije stitaste zlezde
- Kod infekcija disajnih puteva
- Protiv paradontoze i bakterijske infekcije usne duplje
- Prociscava jetru i krv
- Regulisanje znojenja
Pratite nas i na facebook
-
20/08/2021 у 1:42 pm #10747
Podelite vase iskustvo sa nama u vezi ove veoma lekovite biljke
-
-
АуторЧланци
- Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.