Lose varenje

Lose varenje

Lose varenje , takodje poznato kao depresija pod " losim varenjem " se podrazumeva sirok spektar neprijatnih simptoma .
Share this:

Lose varenje2021

Lose varenje , takodje poznato kao dispepsija pod ” losim varenjem ” se podrazumeva sirok spektar neprijatnih simptoma , koji su vecina posledica toga sto hrana ne prolazi kroz vas sistem za varenje onako glatko i udubno kako bi trebalo.

Oni koji od njega pate mogu imati mucninu ili gorusicu kada zeludacna kiselina ulazi nazad u jednjak . Njihov problem je mozda bol u stomaku ili nadimanje. Postoji mnogo mogucih uzroka loseg varenja , ukljucujuci preveliku kolicinu hrane ili njeno prebrzo unosenje , unosenje namirnica koje ne odgovaraju ili previse ili premalo kiseline u zelucu.

Nase pradede i prababe su ublazavali svoje bolove u stomaku nekih od umirujucih lekova opisanih u ovom clanku , i vi bi ste takodje mogli imati srece sa njima.

Ali bez obzira koji od ovih lekova izaberete , moracete da pazljivo i kriticki razmotrite namirnice koje jedete – isto kao i koliko cesto i koju kolicinu hrane jedete .

Lose varenje

Mozda cete takodje zeleti da razmislite o onome sto nosite : odeca koja je tesna oko struka pritiska stomak , potiskujuci sadrzaj zeluca nagore.

Dobro ukorenjen u tradiciji

Djumbir se dugo koristi za smirivanje stomacnih tegoba i suzbijanje mucnine . Niko nije potpuno siguran kako on deluje , ali se pokazalo da poboljsava varenje i da ima spazmoliticke osobine koje ga cine korisnim lekom za stomacne grceve.

Djumbir se lako uzima u obliku kapsula : uzimajte dve kapsule od 250 mg posle jela . Mozete , takodje , uz obrok uzeti nekoliko komada kandiranog korena djumbira ili solju caja od djumbira , koji greje stomak .

Da bi ste napravili caj , umesahte jednu kafenu kasiku sveze izrendanog korena djumbira u solju kljucale vode , ostavite da se natapa 10 minuta i procedite.

Ako ste propustili:

Krvarenje iz nosa

Lekovi iz mora

Kamilica je godinama poznat lek za lose varenje. Ovu lekovitu biljku je najbolje uzimati u vidu umirujuceg caja u kesicama – siroko dostupnog u prodavnicama zdrave hrane i supermarketima.

Pijte 3 solje caja od kamilice na dan , pre obroka.

Razmazite sebe nanon

Ulje nane umiruje grceve u crevima i pomaze da se ublazi nadimanje u stomaku . Najbolje je uzimati ga u vidu kapsula koje sporo oslobadjaju ulje , kao sto su Colpermin ili Mintec .

Uzimajte jednu ili dve kapsule tri puta na dan posle jela . Mogli bi ste takodje da probate Obbekjaers kapsule ulja nane , dostupno u prodavnicama zdrave hrane ili preko Interneta.

Uzimajte sa malo vode jednu kapsulu tri puta na dan , pre obroka. (Upozorenje: Ako imate gorusicu ,nana nije najbolji lek za vas jer moze pogorsati probleme sa refluksom kiseline .

Izbegavajte istovremeno uzimanje lekova za lose varenje i ulja nane . Ako uzimate ciklosporin – lek za reumatoidni artritis porazgovarajte sa svojim lekarom pre uzimanja ulja nane.)

Umesto uzimanja kapsula , mogli bi ste probati da zavrsite obroke soljom osvezavajuceg caja od nane , u solju kljucale vode , ostavite da se natapa deset minuta i procedite.

Sredstva koja se zvacu

Facebook

Pratite nas i na Facebook

Kada imate probleme sa varenjem ( ili nakon sto ste pojeli veliki ili posebno zacinjen obrok koji bi mogo izazvati lose varenje ) , sazvacite i progutajte jednu kafenu kasiku semena divlje mirodjije ili kima.

Ovo semenje sadrzi ulja koja ublazavaju spazme u crevima , , smiruju mucninu i pomazu da se kontrolisu gasovi .

Zbog toga se u nekim indijskim restoranima za musterije iznose posude sa semenom divlje mirodjije .

Napravite biljnu infuziju . Pustite da se jedna kafena kasika mesavine napravljene od jednakih delova semena kima , divlje mirodjije i anisa dva do tri minuta natapa u 250 ml kljucale vode .

Procedite to i podelite u dve ili tri prorcije. Popijte ih tokom jednog dana tokom obroka.

Stari Grci su se za ublazavanje bolova u stomaku oslanjali na slatki koren , a istrazivanja su otkrila da se ova lekovita biljka koristi na razne nacine.

Koren se koristi za lecenje niza oboljenja , od menstrualnih problema do respiratornih infekcija . Drugi oblik , poznat kao DGL ( deglicirizovani slatki koren ) , ima korisne efekte na sistem za varenje , olaksava stomacne tegobe i lose varenje oblaganjem sluzokoze jednjaka i zeluca.

Iako je DGL dostupan u vidu kapsula , efikasniji je ako se uzima kao biskvit koji se zvace , posto jedino deluje kada je pomesan sa pljuvackom .

Sazvacite dva do cetiri biskvita od 380 mg tri puta na dan otprilike 30 minuta pre obroka.

(UPOZORENJE: Nemojte uzimati cist slatki koren koji sadrzi gliciritizin – suprotno od DGL – ukoliko imate povisen krvni pritisak: on ga moze jos povisiti , a moze biti opasan i ako se uzima sa odredjenim diureticima koji se prepisuju za ovo oboljenje ).

Soda rastvor

Lose varenje hrane ili dispepsija

Umesajte jednu kafenu kasiku sode bikarbone ( bikarbonata) u casu vode i popijte . Ovaj rastvor neutralise zeludacnu kiselinu i pomaze da se ublaze bolovi usled prisustva gasova.

Ponekad soda bikarbona moze proizvesti odredjene kolicine gasa u zelucu , pa stoga neki strucnjaci savetuju dodavanje nekoliko kapi soka od limuna da bi se oteralo malo gasa pre nego sto ona stigne u vas zeludac .

( Upozorenje: Nemojte uzimati bikarbonat ako ste na dijeti siromasnoj natrijumom jer je on njime bogat).

Kiseo rastvor

Pokusajte da popijete kafenu kasiku jabukovog sirceta umesanog u pola case vode , narocito posle velikog ili bogatog obroka.

To ce vam pomoci da svarite hranu ako nemate dovoljno kiseline u svom zelucu. Ako zelite , zasladite ovaj rastvor sa malo meda.

Polako pijte ovo

Facebook stranica koju bi trebalo pratiti da nesto nebi ste propustili!!!

Neke osobe tvrde da pijenje jedne case vruce vode umiruje probleme sa varenjem .

Neki , takodje , tvrde da topao dzindzer ejl ili limunada ili obicna kola umiruju stomacne tegobe . Ako u picu ima baloncica gasa , oslobodite ih se tako sto cete ga prvo brzo promuckati .

Cuvajte se soka i mlecnih proizvoda

Iako moze biti zdrav , vocni sok u stvari moze izazvati bol u stomaku i gasove . On sadrzi fruktozu , secer koji nesvaren prolazi do debelog creva ( kolona).

Kada bakterije u debelom crevu konacno razloze ovaj secer , verovatno ce vam se javiti nadimanje i gasovi . Ako pijete sok , popijte ne vise od 150 ml svaki put , i to uz jelo kako bi se bolje svario .

Ako mlecni proizvodi kod vas izazivaju gasove i nadimanje , problem bi mogla da bude intolerancija na laktozu – nesposobnost varenja laktoze , secera koji se nalazi u mleku .

Da bi ste sa sigurnoscu to utvrdili , uradite ovaj jednostavan test . Popijte dve case mleka i pratite da li to aktivira simptome koji vas muce . Ako je tako , probajte da izbacite mlecne proizvode iz svoje ishrane ili potrazite proizvode bez laktoze.

Ukoliko ne zelite da se odreknete mleka , kupite tecnu laktazu u svojoj apoteci i dodajte je mleku pre nego sto ga popijete , ili predjite na sojino mleko .

Jedite polako zavrsite rano

Jedite polako i odmereno . Prozdiranje hrane donosi velike komade materijala u vas sistem za varenje , a uz to i progutanog vazduha , sto moze doprineti nadimanju i pojavi gasova .

Pored toga , kada jedete prebrzo , hrana se ne oblaze potpuno pljuvackom. To ometa proces varenja .

Pojedite svoj poslednji veliki dnevni obrok najmanje tri sata pre odlaska na spavanje . Vas sistem za varenje najbolje radi kada ste u uspravnom polozaju i pokretni , ne dok lezite i spavate .


Sta je lose varenje?

Lose varenje nije nista drugo no rezultat pogresne ishrane i stila zivota

Prirodni lekovi za lose varenje?

Soda bikarbona , jabukovo sirce , caj od nane .

Uzroci i simptomi?

SIMPTOMI: gasovi, bol u abdomenu, osecaj naduvenosti, podrigivanje, mucnina, zvukovi iz creva i moguci osecaj peckanja.

Anatomija i fiziologija digestivnog sistema

Anatomija i fiziologija digestivnog sistema cine slozen mehanizam koji omogucava telu da razgradi hranu i apsorbuje hranljive materije. Ovaj sistem pocinje u ustima, gde proces varenja zapocinje zvakanjem i dejstvom amilaze, enzima koji razgradjuje skrob. Nakon toga, hrana ulazi u jednjak i putuje do zeluca, gde se proces varenja nastavlja pod dejstvom zeludcane kiseline i enzima.

Najvazniji organ za varenje je tanko crevo, gde se hranljive materije apsorbuju u krvotok. Ovde se odvija vecina varenja putem enzima iz gusterace i zuci iz jetre. Nakon tankog creva, neprobavljene materije prelaze u debelo crevo, gde se apsorbuje voda i formiraju se fekalije.

Celi proces varenja regulise nervni sistem, hormoni i refleksi. Na primer, hormon gastrin stimulise izlucivanje zeludacne kiseline, dok hormoni kao sto su insulin i glukagon regulisu nivo secera u krvi.

Razumevanje anatomije i fiziologije digestivnog sistema kljucno je za dijagnostiku i lecenje problema sa varenjem, kao i za ocuvanje opsteg zdravlja.

Bolesti povezane sa varenjem

Bolesti povezane sa varenjem obuhvataju razlicite poremecaje i stanja koja uticu na funkciju digestivnog sistema. Jedna od najcescih takvih bolesti je gastritis, upala sluznice zeluca, koja moze biti uzrokovana infekcijama, stresom, ili dugotrajnom upotrebom nesteroidnih antiinflamatornih lekova (NSAID).

Sindrom iritabilnog creva (SIC) je hronicni problem sa varenjem koji uzrokuje bol, nadutost i promene u stolici, iako nema fizickih ostecenja creva. Crohnova bolest i ulcerozni kolitis su dva oblika inflamatornih bolesti creva, koje dovode do upala i ostecenja crevnog zida.

Refluksna bolest (GERD) karakterise vracanje zeludacnog sadrzaja u jednjak, sto moze izazvati zgaravicu i ostetiti jednjak tokom vremena. Akutni gastroenteritis je infektivno stanje probavnog sistema koje uzrokuju virusi ili bakterije, i obicno se manifestuje prolivom i povracanjem.

Osim toga, celiakija je autoimuna bolest koja se javlja kod osoba koje su netolerantne na gluten, sto ostecuje sluznicu tankog creva. Razumevanje ovih bolesti, njihovih uzroka i simptoma, kljucno je za dijagnozu i lecenje pacijenata sa problemima sa varenjem.

Prirodni lekovi i alternative

Prirodni lekovi i alternativni pristupi cesto se razmatraju u kontekstu tretmana razlicitih digestivnih problema. U okviru prirodne medicine, postoji nekoliko pristupa koji mogu biti korisni za pacijente sa gastrointestinalnim tegobama.

Biljne terapije, kao sto su cajevi od kamilice, nane ili djumbira, cesto se koriste za ublazavanje simptoma kao sto su nadutost, gorusica i grcevi. Ovi biljni preparati mogu imati blagotvoran efekat na opustanje misica digestivnog trakta i smanjenje upale.

Probiotici su takodje popularna opcija, jer podrzavaju zdravu crevnu floru i mogu pomoci u regulaciji varenja. Dodatno, akupunktura i akupresura se koriste za smanjenje bolova i ublazavanje simptoma kao sto su sindrom iritabilnog creva.

Vazno je napomenuti da prirodni pristupi ne smeju zameniti konvencionalne medicinske tretmane, vec ih treba koristiti kao dopunu. Pacijenti bi trebali konsultovati strucnjaka za prirodnu medicinu ili integrativnog terapeuta kako bi razgovarali o individualnom pristupu i bezbednosti primene ovih alternativnih metoda. Kombinacija konvencionalne medicine i prirodnih terapija moze pruziti celovit pristup lecenju gastrointestinalnih problema.

Share this: