Sindrom iritabilnog kolona

Sindrom iritabilnog kolona

Sindrom iritabilnog kolona. Normalno , hrana putuje kroz vas sistem za varenje , terana napred kontrakcijama , nalik na talase , crvenih misica.
Share this:

Sindrom iritabilnog kolona

Sindrom iritabilnog kolona. Normalno , hrana putuje kroz vas sistem za varenje , terana napred kontrakcijama , nalik na talase , crvenih misica.

Ali ako imate sindrom iritabilnog kolona , ili IBS , kontrakcije su neujednacene – brze i nepravilne , uzrukujuci proliv , ili spore i slabe , uzrokujuci zatvor .

Ostali simptomi ukljucuju bol u stomaku i gasove . Tacni uzroci su nepoznati , ali su lekari otkrili da povisen nivo stresa , zajedno sa odredjenim namirnicama , pogorsava IBS.

IBS dvostruko cesce pogadja zene nego muskarce.

Sindrom iritabilnog kolona
Sindrom iritabilnog kolona

Ne postoji lek za sindromm iritabilnog kolona ( engl.IBS ) , niti su lekari sigurni sta ga izaziva . Svako koo pati od IBS_a nalazi svoj sopstveni nacin zivljenja sa ovim oboljenjem

promene u ishrani i taktike kontrolisanje stresa trebalo bi da obezbede znacajno olaksanje . Za vise zastite , kombinujte ih jednom od alternativnih terapija opisanih dalje u tekstu .

Jednom kada ustanovite sistem za kontrolisanje svojih simptoma , IBS bi trebalo da malo manje ogranicava vas nacin zivota .

Prekinite krug stresa …

Posto je stres jedan od faktora poznatih po tome da aktivira napade IBS_a , naucite da ga smanjite lekovima , jogom , ili jednostavnim vezbanjem disanja , a jedna od njih je sledeca .

Udobno sedite ili lezite . Usmerite svoju paznju na vazduh koji ulazi i izlazi iz vaseg organizma . Kada vam se nametnu uznemiravajuce misli ili one koje stvaraju anksioznost , potpuno se usesredite na svoje disanje.

Vazbajte ovo svakog dana . Zatim ,, kada god osetite da postajete napeti i anksiozni , koristite to da bi ste se smirili .

stres i anksioznost
stres i anksioznost

Vodite dnevnik svojih simptoma IBS_a , belezeci koju vrstu problema imate i koliko su teski . U ovom dnevniku , takodje , pribelezite svaki stresni dogadjajj koji ste imali u toku dana . Povremeno pogledajte dnevnik .

Ako uocite vise simptoma IBS_a neposredno pre letova avionom ili sastanka sa svojim sefom , na primer , verovatno sa tim postoji odredjena povezanost .Kada otkrijete situacije za koje vam se cini da aktiviraju IBS simptome , potrazite nacine – kao sto su tehnike disanja – da se efkisasnije izborite sa njima .

Budite nezni sa svojim crevima

Svedite na najmanju meru unos przene hrane , mesa , ulja , margarina , mlecnih proizvoda i ostale masne hrane .Oni izazivaju snaznu kontrakciju debelog creva ,, sto moze dovesti do proliva i bola u stomaku .

Drzite se dalje od zacinjene hrane . Kapsaicin iz ljutih paprika , na primer , dovodi do spazma vaseg debelog creva , sto moze uzrokovati proliv.

Smanjite unos kofeina . On moze pogorsati IBS.

Izbegavajte namirnice poznate po tome da izazivaju gasove , ukljucujuci kupus, prokelj i brokule.

Nemojte zvakati gume za zvakanje ili jesti slatkise koji sadrze vestacke zasladjivace . Uobicajni zasladjivacki sadrze sorbitol i manitol , koji mogu imati laksativni efekat jer se veoma tesko vare .

Kada bakterije u vasem debelom crevu konacno razloze ove secere , koji se ne apsorbuju , jave se gasovi i proliv.

Prestanite da pusite . Nikotin doprinosi napadima sindrom iritabilnog kolona . Takodje , dok pusite , gutate vazduh , a osobe sa IBS_om su veoma osetljive na prisustvo vazduha u svom sistemu za varenje .

SINDROM IRITABILNOG KOLONA // Dr Dino Tarabar – gastroenterolog Izvor youtube kanal RTS_a

Da li pozvati lekara ?

Pozovite svog lekara ako primetite krv u stolici , ako pocnete gubiti na tezinii kada to ne nastojite , ili su vasi simptomi IBS_a toliko teski da cak nemozete da se udaljavate od kuce . Takodje bi trebalo da posetite svog lekara ako imate preko 50 godina i dobijete simptome IBS_a po prvi put ili ako mnogo godina imate IBS ali primecujete promenu u nacinu ispoljavanja bolesti .

Izmedju ostalog , lekar ce pogledati lek kupljen ili izdat na recept koji uzimate da bi otkrio da li su promene u ponasanju creva povezane sa njegovim pratecim efektima . Ako se sumnja na intoleranciju neke namirnice , mozda vas uputi na savetovanje kod dijeteticara .

Unesite vise vlakana

Misljenje koje je do nedavno vladalo o vlaknima i IBS_u danas se promenilo . Izgleda da rastvorljiva i nerastvorljiva vlakna koriste pacijentima sa IBS_om koji imaju zatvor , tvrdu stolicu i potrebu da hitno idu u toalet , ali verovatno ne pomazu onima sa nadimanjem stomaka , prolivom ili gasovima i mogu cak pogorsati takve simptome.

Stoga razmislite o sledecem savetu ako je zatvor vasa glavna tegoba.

Jedite dosta nerastvorljivih vlakana , koja se nalaze u celim zrnima psenice , mekinjama , zelenisima , pasulju i mahunastim biljkama .

nerastvorljiva vlakna povecavaju zapreminu fekalne mase , sto ubrzava njeno prolazenje kroz creva.

Rastvorljiva vlakna takodje pomazu vasim crevima da rade efikasnije , a imaju i dodatni koristan efekat snizavanja nivoa holesterola.

Dobri izvori ovih vlakana su , opet , pasulj , ovsena kasa i neko voce , kao sto su jabuke , jagode i grejfut .

Lak nacin za dodavanje vlakana vasoj ishrani je uzimanje dnevne doze psilijuma , glavnog sastojka hranljivih suplemenata vlakana kaoo sto je Metamucil .

Psilijum je bezopasan za dugotrajno uzimanje , za razliku od hemijskih laksativa . pratite upustva na etiketi .

Ako vasa ishrana do sada nije sadrzala dosta vlakana , postepeno povecavajte njihovu kolicinu . Dodavanje previse vlakana moze , medjutim , uzrokovati pojavu gasova i nadimanje . Pocnite sa 8 g vlakana na dan – otprilike onoliko koliko se nalazi u dve kruske – i povecavajte unos za 3 do 4 g na dan , dok on ne dostigne 30 g dnevno .

Svakako pijte najmanje 6 do 8 casa vode da bi ste odrzavali glatko kretanje vlakana kroz sistem za varenje .

Sindrom iritabilnog kolona
Sindrom iritabilnog kolona

Da li je to intolerancija laktoze ?

Mnoge osobe koje misle da imaju IBS u stvari ustvari imaju intoleranciju na laktozu , problem u kome organizam ne moze ispravno da svari laktozu , secer u mlecnim proizvodima .

Lak nacin da sami postavite ovu dijagnozu je da popijete dve case mleka od 250 ml . Ako imate intoleranciju na laktozu , dobicete grceve , gasove i proliv .

Ako vam se jave ovi simptomi , znate da treba da izbacite neke mlecne proizvode - narocito mleko - iz svoje ishrane . Moguce da cete utvrditi da jos uvek mozete konzumirati jogurt i tvrde sireve kaoo sto je cedar . 

Jedite malo , ne prejedajte se !

Jedite manje , cesce obroke . Unosenje previse hrane odjednom moze preterano stimulisati vas sistem za varenje .

Ako imate obicaj da slistite svoje obroke , jedite sporije i obracajte vise paznje na zvakanje hrane . Oni koji brzo jedu cesto gutaju previse vazduha , a on se u crevima pretvara u gasove koji prave tegobe .

Propustite !

Ako imate IBS , izbegavajte upotrebu lekova koji uticu na vase crevne navike – bilo laksative za zatvor ili lekovi koji se bore protiv proliva. Onii mogu dovesti do naglog smenjvanja zatvora i proliva.

Koristite jogurt …

Proliv moze dovesti do gubitka dobrih bakterija koje pomazu da se spreci gubitak kontrole nad rastom stetnih bakterija .

Kada patite od proliva koji je povezana sa IBS_om ( a nemate intoleranciju laktoze ), koristite dosta bio jogurta koji sazdrzi aktivne batkerije kao sto je adicofilus .

Ili uzimajte suplemente probiotika .Uobicajna doza je dve kapsule tri puta na dan na prazan stomak .

Jogurt se cesto preporucuje kao deo dijete za IBS, jer sadrzi probiotike – korisne bakterije koje mogu pomoci u regulaciji crevne flore i ublazavanju simptoma IBS-a.

Medjutim, vazno je napomenuti da ne postoji univerzalna dijeta za IBS koja bi bila delotvorna za svakog pojedinca.

Preporucuje se da osobe sa IBS-om razgovaraju sa svojim lekarom ili nutricionistom o tome koja vrsta jogurta bi mogla biti najbolja za njih, kao i da li bi trebalo da ukljuce druge namirnice koje sadrze probiotike u svoju ishranu.

Takodje je vazno pratiti svoju reakciju na jogurt i druge namirnice kako bi se utvrdilo da li one uticu na simptome IBS-a.

sindrom iritabilnog kolona , crevne infekcije , povecana osetljivost na hranu nutricionista Figurafit

Propustite!

Ako imate IBS izbegavajte upotrebu lekova koji uticu na vase crevne navike – bilo laksative za zatvor ili lekove koji se bore protiv proliva. Oni mogu dovesti do naglog smenjivanja zatvora i proliva.

Nana i Djumbir …

Svakog dana popijte jedne do dve solje caja od nane , koji opusta creva , smanjuje spazme i olaksava bolno prisustva gasova . Kupite caj koji sadrzi pravu nanu pre nego onaj sa ukusom nane – ili uzimajte etericno oblozene kapsule ulja nane .

ovo oblaganje osigurava dospevanje ulja u crevo umesto razlaganja u zelucu . Uzimajte jednu ili dve kapsule tri puta na dan , izmedju obroka .( Upozorenje : Izbegavajte nanu ako imate gorusicu ).

Pijte umirujuci caj od djumbira . Da bi ste dobili najsveziji caj , irendajte 1/2 kafene kasike svezeg korena djumbira u solju , zatim u nju vrucu vodu , pustite da se natapa 10 minuta , procedite i popijte .

Kesice caja od djumbira se takodjemogu naci . Pijte 4 do 6 solja ovog caja dnevno .

Isterajte ga vezbanjem …

Kad god mozete , upraznjavajte najmanje 30 minuta netakmicarske vezbe kao sto je hodanje . Vezbanje pomaze da se umanji stres , oslobadjajuci prirodna sredstva za umirenje bolova , endorfine i odrzava skladan rad vaseg organizma , ukljucujuci i sistem za varenje .

Postoji mnogo dokaza da fizicka aktivnost moze pomoci u ublazavanju simptoma sindroma iritabilnog kolona (IBS). Fizicka aktivnost moze pomoci u poboljsanju probave, smanjenju stresa i regulaciji crevne funkcije.

Medjutim, neki oblici vezbanja mogu pogorsati simptome IBS-a, pa je vazno odabrati vezbe koje odgovaraju vasim potrebama.

Najbolje vrste vezbi za osobe s IBS-om su one koje ne preopterecuju creva i koje se mogu prilagoditi individualnim potrebama.

To mogu biti niskointenzivne aktivnosti poput hodanja, joge, plivanja, biciklizma ili tai chija. Ove vrste aktivnosti mogu pomoci u smanjenju stresa, sto je vazan faktor u razvoju simptoma IBS-a.

Medjutim, intenzivnije vezbe poput trcanja, skakanja ili dizanja utega mogu uzrokovati probleme kod osoba s IBS-om. Ove aktivnosti mogu uzrokovati povecanu pokretljivost crijeva, sto moze dovesti do povecanja simptoma IBS-a.

Vazno je da se pre pocetka bilo kakve vezbe konsultujtu se lekarom ili strucnjakom za telesnu aktivnost kako biste odabrali najbolju vrstu vezbe za vas i vase specificne potrebe.

Share this: