Staracke fleke
Staracke fleke uprkos svom imenu , ove ravne ili zaobljene braon mrlje mogu da se jave na licu ili gornjim stranama saka a nisu izazvane staroscu .
Staracke fleke su jednostavno povrsine sa viskom pigmenata , sto je rezultat dugogodisnjeg izlaganja Suncevoj svetlosti .
Posto su potrebne decenije da bi se videlo ostecenje od sunca , mnoge osobe primecuju ove belege tek kasnije u zivotu , ali osobe koje su znacajno izlagale suncu mogu da ih dobiju u svojim dvadesetim i tridesetim godinama.
Neki lekovi mogu da vas ucine osetljivim na ostecenje od sunca i na pratece staracke fleke . Oni ukljucuju diuretike , tetraciklin i lekove za dijabetes i visok krvni pritisak .
Staracke fleke , ili braon mrlje , ravne su povrsine koze braon pigmentacije koja se cesto javlja na gornjoj strani saka . Najbolji nacin da se one sprece – a da se takodje zastite od raka koze – jeste obicno koriscenje kreme za zastitu od sunca .
Ako vec imate staracke fleke , potrezite u prodaji kremu za izbeljivanje ili nanesite jednostavan , prirodni agens za izbeljivanje .imajte na umu da moze biti potrebno nekoliko meseci da bi se videlo poboljsanje .
I vodite racuna – od sada pa nadalje nikada ne napustajte kucu bez odgovarajuce zastite od sunca .
Posvetlite
Krema za posvetljivanje mrlja zvana Fade Uot sadrzi dvokomponentni rastvor agensa za izbeljivanje hidrokinona . ( Za tamnije mrlje moze da bude potreban jaci rastvor za sta ce vam biti potreban recept od dermatologa ).
Pre nego sto upotrebite Fade Uot , pazljivo procitajte upustva proizvodjaca .
Stavljajte sok od limuna na fleke najmanje dva puta na dan . Limunov sok je blago kiseo i moze da bude dovoljno jak da skine spoljni sloj koze i otkloniti ili posvetli staracke fleke .
Pomesajte med i jogurt da bi ste napravili prirodan izbeljivac koji moze da posvetli staracke fleke . Pomesajte jednu kafenu kasiku obicnog jogurta i jednu kafenu kasiku meda .
Nanesite , pustite da se susi trideset minuta , zatim isperite . Radite to jednom na dan .
Prekrijte mrlje na svojoj kozi gelom od aloe vere , ako je moguce dobijenim direktno iz listova zive biljke . Isecite list i iscedite ga da bi ste dobili gel .
Ova biljka sadrzi jedinjenje koja skidaju mrtve i posticu rast novih , zdravih celija . Stavljajte gel jednom ili dva puta na dan .
Narodni lek za uklanjanje starackih fleka je da ih ocistite umucenim butrom . On sadrzi mlecnu kiselinu koja blago ljusti kozu ostecenu suncem i pigmentisane povrsine .
Prikrijte
Prikrijte staracke fleke korektorom – koji se prodaje u robnimm kucama ili apotekama . Neki korektori su obogaceni uljima da bi ujedno i vlazili kozu . Zamolite prodavca da vam pomogne da nadjete pravu nijansu za vasu kozu – obicno neznatno svetliju od vase boje koze – i pokaze vam kako da ga nanosite .
Da li pozvati lekara ?
Staracke fleke , koje obicno izgledaju kao tamne , glatke pege , obicno su bezopasne . Medjutim , ako mrlja pocne da pecka , svrbi menja velicinu ili boju ili krvari , trebalo bi da posetite svog lekara .
Neke vrste raka koze , kao melanom , mogu da izgledaju kao staracke fleke . Ako kucni lekovi ne deluju na vase staracke fleke , vas lekar opste prakse ce vam mozda preporuciti dermatologa koji moze da vas oslobodi od njih primenom tretmana laserom ili tecnim azotom .
Ovaj tretman verovatno nije dostupan na NHS.
Moc prevencije …
Sto je vise moguce izbegavajte sunce u vreme njegovog maksimalnog dejstva – od deset casova prepodne do cetiri casa poslepodne leti ili u podrucijima sa toplom klimom , i od deset casova prepodne do dva casa poslepodne tokom ostalog dela godine .
Svakog dana trideset minuta pre nego sto izadjete napolje , nanestite na lice i gornju stranu saka kremu za zastitu od sunca . Uverite se da je zastitni faktor ( engl. SPF) kreme koju koristite najmanje 15 .
Najefikasnije kreme za zastitu od sunca , koje vas stiti od starackih fleka , sadrze cink – oksid ili titanijum – dioksid . Ako cete boraviti napolju neograniceno vreme , svaka dva sata iznova nanesite kremu .
Nosite sesir sa obodom sirokim najmanje 10 cm. On ce udaljiti zrake sunca od vaseg lica i vrata i pomocice vam da predupredite nastajanje strarackih fleka u tim oblastima .
Izaberite sesir sa pamucnom postavom – sesiri satkani od slame ne pruzaju mnogo zastite .
Posto ste bili napolju na suncu , stavite malo ulja vitamina E. Vitamin E je antioksidans i moze da pomogne da se predupredi pojava starackih fleka neutralisanjem molekula slobodnih radikala koji ostecuju kozu .
Ali namazite ga samo posle izlaganja suncu posto sam vitamin E proizvodi slobodne radikale kada se izlozi Suncevoj svetlosti .
Izroci starackih fleka
Starceve pege, poznate i kao staracke fleke ili lentigo senilis, su tamne mrlje koje se javljaju na kozi kao rezultat dugotrajnog izlaganja suncevim zracima. Iako su uobicajene kod starijih osoba, mogu se pojaviti i kod mladjih ljudi. Evo nekoliko mogucih uzroka starcevih pega:
- Sunceva svetlost: Najcesci uzrok starcevih pega je dugotrajna izlozenost suncevim zracima. Ultraljubicasto (UV) zracenje iz sunceve svetlosti moze ostetiti melanocite, celije koje proizvode pigment melanin, sto dovodi do pojave tamnih mrlja na kozi.
- Starenje koze: Starenje koze takodje moze doprineti pojavi starcevih pega. Tokom vremena, koza gubi sposobnost ravnomernog rasporeda melanina, sto moze rezultirati stvaranjem tamnih mrlja.
- Genetika: Nasledni faktori mogu odigrati ulogu u sklonosti ka razvoju starcevih pega. Ako su vasi roditelji ili bliski rodjaci imali ove mrlje, veca je verovatnoca da cete i vi biti skloni njihovom razvoju.
- Hormonske promene: Hormonske promene, posebno tokom trudnoce ili uzimanja odredjenih hormonskih terapija, mogu povecati rizik od pojave starcevih pega.
Vazno je napomenuti da se izlaganje suncu bez adekvatne zastite moze povecati rizik od razvoja starcevih pega. Kako biste smanjili pojavu ovih mrlja, preporucuje se redovna upotreba krema za suncanje sa zastitnim faktorom (SPF), nosenje zastitne odece i izbegavanje direktnog izlaganja suncevim zracima u periodima kada su najjačc, obicno izmedju 10 sati ujutro i 4 sata popodne. Ako imate vece brige ili nezeljene efekte, uvek je najbolje konsultovati se sa dermatologom koji vam moze pruziti individualizovanu preporuku i tretman.
Prirodni lekovi
Postoje odredjeni prirodni lekovi i metode koje se mogu koristiti za poboljsanje odredjenih zdravstvenih stanja. Medjutim, vazno je napomenuti da pre nego sto se odlucite za bilo kakav prirodni lek, trebali biste se konsultovati sa strucnjakom ili lekarom kako biste bili sigurni da je to sigurno i odgovarajuce za vas. Evo nekoliko prirodnih lekova koji su se pokazali korisnim za neke ljude:
Limunov sok: Limunov sok sadrzi prirodnu kiselinu koja moze delovati kao blagi izbeljivac na kozi. Nanesite svez sok limuna direktno na pogodjena podrucja i ostavite ga da deluje 10-15 minuta pre ispiranja. Budite pazljivi jer limunov sok moze izazvati osetljivost na suncevo svetlo, pa nemojte izlaziti na sunce odmah nakon primene.
Jabukovo sirce: Jabukovo sirce takodje moze imati blago izbeljivacko dejstvo na kozi. Pomesajte jabukovo sirce i vodu u jednakim delovima i nanesite na starceve pege pamucnom blaznicom. Ostavite da deluje nekoliko minuta, a zatim isperite vodom. Ova metoda se preporucuje da se koristi jednom ili dva puta dnevno.
Aloja vera: Gel iz lista aloje vere ima hidratantna svojstva i moze pomoci u smanjenju vidljivosti tamnih mrlja na kozi. Nanesite svezi gel aloje vere na pogodjena podrucja i ostavite da se osusi pre ispiranja. Ponavljajte postupak nekoliko puta dnevno.
Ekstrakt sladica: Ekstrakt sladica, koji se moze naci u obliku kreme ili gela, moze pomoci u izjednacavanju tena koze. Nanesite ga na pogodjena podrucja prema uputstvima proizvoda.
Vitamin C: Vitamin C ima izbeljivacka svojstva i moze pomoci u smanjenju tamnih mrlja. Mozete koristiti kreme ili serume koji sadrze visok nivo vitamina C ili konzumirati hranu bogatu ovim vitaminom, poput citrusnog voca, paprike i kelja.
Vazno je imati na umu da ovi prirodni lekovi nece uvek biti efikasni za sve ljude ili sve vrste starcevih pega. Takodje, pre primene bilo kojeg tretmana, preporucuje se da se konsultujete sa dermatologom kako biste dobili individualizovanu preporuku za svoje specificno stanje koze.
Saveti za negu koze
Evo nekoliko saveta za negu koze koji vam mogu pomoci da odrzavate zdravu i blistavu kozu:
Ciscenje koze: Redovno ciscenje koze je kljucno za odrzavanje zdrave koze. Koristite blagi, pH-neutralni cistac koji odgovara vašem tipu koze i temeljno uklonite necistoce i sminku svakodnevno. Medjutim, izbegavajte precesto pranje lica jer to moze isusiti kozu.
Hidratacija: Hidratacija je vazna za odrzavanje meke i hidrirane koze. Nakon ciscenja, nanesite hidratantnu kremu koja odgovara vasem tipu koze. Birajte proizvode koji sadrze sastojke poput hijaluronske kiseline, glicerina ili ceramida, koji pomazu zadrzavanju vlage u kozi.
Zastita od sunca: Izlaganje suncevim zracima moze izazvati ostecenje koze, prevremeno starenje i povecati rizik od raka koze. Stoga je vazno koristiti kremu za suncanje sa zastitnim faktorom (SPF) od najmanje 30, cak i tokom oblacnih dana. Nanesite je 15-30 minuta pre izlaganja suncu i redovno je obnavljajte tokom dana.
Ishrana i hidratacija: Unutarnja nega je takodje vazna za zdravlje koze. Hranite se uravnotezenom ishranom bogatom vocem, povrćem, celovitim zitaricama i zdravim mastima. Pijte dovoljno vode kako biste odrzali hidrataciju koze.
Izbegavajte preterano dodirivanje i trljanje koze: Precesto dodirivanje i trljanje koze moze iritirati kozu i izazvati upalu. Takodje, izbegavajte stiskanje bubuljica jer to moze dovesti do oziljaka i dodatnih iritacija.
Spavanje i smanjenje stresa: Kvalitetan san i smanjenje stresa mogu imati pozitivan uticaj na zdravlje koze. Pokusajte dobiti dovoljno sna i primenjujte tehnike za smanjenje stresa, poput meditacije, dubokog disanja ili vezbanja.
Izbegavajte pusenje i alkohol: Pusenje i prekomerno konzumiranje alkohola mogu imati negativan uticaj na kozu, doprinoseci preranom starenju i ostecenju.
Redovni pregledi kod dermatologa: Redovni poseti dermatologu moze pomoci u ranoj dijagnostici i tretmanu bilo kakvih koznih problema ili stanja.
Vazno je prilagoditi negu koze sopstvenim potrebama i uzeti u obzir svoj tip koze, kao i eventualne specificne probleme koje imate. Ako imate bilo kakve specificne probleme sa kozom ili pitanja, preporucuje se da se konsultujete sa dermatologom koji ce vam pruziti prilagodjene savete i tretmane.
Tretmani za staracke fleke
Postoje razliciti tretmani koji se mogu primeniti za smanjenje vidljivosti starcevih pega na kozi. Vazno je napomenuti da rezultati mogu varirati i da je efikasnost tretmana individualna. Uvek je preporucljivo konsultovati se sa dermatologom koji ce vam pruziti najbolje moguce preporuke za vase specificno stanje koze. Evo nekoliko tretmana koji se cesto koriste za starceve pege:
Topicki preparati: Dermatolozi mogu preporuciti kreme, losione ili serume koji sadrze sastojke kao sto su hidrokinon, retinoidi, azelaicna kiselina, kojic acid ili vitamini C i E. Ovi preparati mogu pomoci u izjednacavanju tena koze i smanjenju tamnih mrlja tokom redovne primene.
Hemijski piling: Hemijski piling koristi hemijska jedinjenja poput glikolne kiseline, mlecne kiseline ili salicilne kiseline kako bi se uklonili gornji slojevi koze i podstaklo obnavljanje celija. Ovaj tretman moze pomoci u izbeljivanju starcevih pega i poboljsanju teksture koze. Vazno je da se hemijski piling obavlja pod nadzorom strucnjaka.
Laserska terapija: Laserska terapija moze biti efikasna u smanjenju vidljivosti starcevih pega. Laserski snop se koristi za ciljano uklanjanje tamnih pigmenata u kozi. Ovaj tretman obicno zahteva vise sesija i moze se primeniti uz odgovarajucu pripremu i negu koze.
Krioterapija: Krioterapija koristi tecni azot da se ciljano zamrznu ostecene celije koze. Ovaj tretman se cesto koristi za tretiranje pojedinacnih ili manjih podrucja starcevih pega.
Mikrodermoabrazija: Mikrodermoabrazija ukljucuje blago brisanje gornjeg sloja koze finim kristalima kako bi se uklonile mrtve celije koze i poboljsala tekstura. Ovaj tretman moze pomoci u smanjenju vidljivosti starcevih pega.
Uvek je vazno posavetovati se sa dermatologom kako biste utvrdili koji tretman je najbolji za vase specificno stanje koze i da li postoje neke kontraindikacije ili potencijalni nezeljeni efekti. Dermatolog ce vam pruziti individualizovanu preporuku i odrediti najbolji pristup tretiranju starcevih pega.
Starceve pege su najcesce bezopasne i estetske prirode, ali mnogi ljudi zele da ih smanje ili uklone radi estetskih razloga. Vazno je naglasiti da se starceve pege ne smeju mesati sa drugim oblicima koznih lezija, kao sto su maligne promene ili melasma, koje zahtevaju poseban medicinski pristup.