Trovanje hranom
Trovanje hranom se povezuje sa koriscenjem higijenski neispravnih namirnica, nepridrzavanja higijenskih mera prilikom pripreme hrane i neadekvatnim cuvanjem.
Pojeli ste nesto sto je kod vas dovelo do trovanja . Nevolja je u tome sto bi moglo da bude bilo sta sto ste uneli pre 10 dana ili pre sat vremena , sto otezava da se tacno utvrdi izvor .
To bi mogao biti komad piletine sa rostilja koja je bila roze boje , ili mlak hamburger iz kioska kraj fudbalskog terena , ili sendvic sa majonezom iz obliznje prodavnice .
Simptomi trovanja hranom ukratko
Simptomi trovanja hranom : Osecate se bolesno i imate drhtavicu , bole vas misici i sve sto zelite je da se sklupcate u krevetu i da spavate dok ta nocna mora ne prodje . Mikroorganizmi su usli u vas organizam na jedan od dva nacina :
1.ili hrana koja ih sadrzi nije bila dovoljno kuvana ,
2. ili je nosilac mikroba osoba koja vam pripremala hranu i nije ispravno oprala ruke pre rukovanja sa njom .
Letnji piknici , rostilj i obroci na otvorenom bi trebalo da budu , a obicno to i jesu , zabavni . Posledice toga su ono sto nije uvek za smeh .
Mucnina , povracanje , proliv i bolovi u zelucu su simptomi trovanja hranom , oblika gastroeneritisa izazvanog jedenjem ili pijenjem necega sto je zagadjeno mikroorganizmima ili otrovnim supstancama koje oni proizvode .
Ukoliko vam je lose , evo nekoliko nacina da se osecate bolje . A , takodje podjednako bitno – tu su i neki saveti kako cete biti sigurni da vam se to nece ponoviti .
Rehidrirajte svoj organizam
Jedna od potencijalno opasnih posledica i povracanja je dehitratacija . Posebno su u opasnosi deca , bolesljive , stare kao i odrasle osobe sa oslabljenim imunim sistemom .
Pijte dosta vode ili napitaka na bazi vode . Ukoliko povracate , uzimajte vise gutljaja tecnosti radije nego da ispijate pune case .
nadomestite so i secer izgubljene putem proliva , posebno ako vas organizam ne prima unetu hranu . Pokusajte da pijuckate ovo pice izbalansiranog sadrzaja :
dve pomorandze ; dodajte 1/2 kafene kasike soli i dve kafene kasike meda i dopunite vodom do 500 ml . Pokusajte da popijete po casu svakih pola sata , u malim gutljajima ako je to neophodno , dok vam se ne ublaze simptomi .
Mozete , takodje , da kupite u apoteci kesice oralnog sredstva , kao sto su Dioralyte ili Rehidrat.
Eksperimentisite da bi ste otkrili da li vam organizam bolje prihvata tople od hladnijih napitaka .
Pijte biljne cajeve , kao sto su cajevi od kamilice , majcine dusice , djumbira , nane i divlje mirodjije . Ove umirujuce biljke su blago antisepticne i pomoci ce da se ublaze grcevi u zelucu .
Trovanje hranom video
Eksterna sredstva za umirenje
Priustite sebi toplu kupku sa dodatim esencijalnim uljima . Dodajte u vodu za kupanje po 3 kapi ulje zdravca i djumbira i dve kapi ulja nane . Lezite potopljeni u njoj priblizno 20 minuta , dodajuci povremeno toplu vodu .
Masirajte stomak umirujucim uljima , ili zamolite voljenu osobu da to uradi umesto vas . Dodajte 3 kapi ulja australijskog cajevca i po dve kapi ulja nane , zdravca i sandalovog drveta u 5 kafenih kasika ulja nosaca , kao sto je bademovo ulje koje se prodaje u apotekama.
Sipajte ulja u casu koju cete staviti u serpu sa vrucom vodom da bi se ulja zagrejala do telesne temperature . Koristite ulje za masiranje stomaka glatkim , cvrstim pokretima u smeru kazaljke na satu onoliko dugo koliko vam to prija .
Da li pozvati lekara ?
Neprijatni simptomi trovanja hranom – povracanje , proliv ili vrtoglavica , na primer , trebalo bi da popuste za dan ili dva . Ali kod beba i starijih osoba trovanje hranom moze biti veoma opasno i na njegov prvi znak trebalo bi da pozovete lekara .
Medicinsko zbrinjavanje vam je , takodje , potrebno ako je povracanje toliko ozbiljno da ne mozete zadrzati nikakvu tecnost tokom vise od 12 casova , ili ako proliv traje duze od nekoliko dana , ili je krvav ; ili ako vam je tesko da gutate ili ispravno disete .
Nadjite akupresurne tacke
Postoji akupresurna tacka na spoljasnoj strani vaseg lista na nozi koja moze pomoci da se ublazi proliv . pronadjite je na udaljenosti od 8 sirina vaseg prsta ispod donje ivice casice kolena , jednu sirinu prsta spolja od prednje strane golenjace ( tibia ) .pritiskajte dva minuta palcevima te tacke na obe noge .
Tacka za dejstvo na mucninu i povracanje je smestena na vasoj ruci . Pritisnite tacku izmedju tetiva na udaljenosti od dve sirine palca iznad prevoja unutrasnje strane rucnog zgloba .
To je predeo za ciju su stimulaciju namenjene akupresurne narukvice koje se prodaju za mucninu usled kretanja .
Djumbir cudotvorac
Djumbir se suprostavlja mucnini i povracanju .Ako mozete izdrzati , pokusajte da zvacete komad svezeg korena djumbira ( LJUTO!!!) ili kristalizovanog djumbira – dostupan u kesicama u super marketima ili prodavnicama zdrave hrane , ili uzimajte tablete djumbira .
Stegnite ga
Napravite caj koji steze . Pomesajte supenu kasiku strelastog korena sa malo vode da bi se napravila glatka pasta , zatim dodajte 500 ml kljucale vode i mesajte dok se zgusnjava .
Zacinite medom ili sokom od limuna . Pijenje ovog caja u pravilnim razmacima tokom dana ce pomoci da crveni sadrzaj ocvrsne .
Da li ste znali ?
Bakterije u hrani . Jaja sa vrlo tankim pukotinama mogu skrivarti bakterije salmonele .Nemojte ih koristiti bacite ih pravu u kantu za djubre zbog bakterija u hrani i mogucnosti trovanja hranom .
Povratak na normalno
Pocnite sa pirincem . Kada pocnete se osecati bolje , potrebna vam je hrana koja ne iritira stomak i koja ce pomoci da vam se smire creva . Obican kuvani beli pirinac je upravo ono sto lekar preporucuje .
Voda u kojoj se kuvao pirinac je nesto sto lako vari stomak veoma male dece koja su imala tegobe .
Kada vas stomak moze da primi malo pirinca , uvedite ostale blage namirnice kao sto je bistra pileca supa bez testenine ( lako se priprema tihim kuvanjem pilecih kostiju 30 minuta , zatim se procedi i doda so po ukusu ), jogurt sa malimm procentom masnoce , tost bez butera i pasirane jabuke .
Ako se osecate i suvise slabo da bi ste je sami napravili , proizvodjac hrane za bebe Heinz proizvodi cistu pasiranu jabuku .
Dok se oporavljate , svakodnevno pijte jogurt sa bakterijskim kulturama da bi ste potpomogli obnavljanje razvnoteze mikroorganizama u svojim crevima .
Dodajte suplemente vitamina i minerala za svakodnevnu upotrebu da bi ste obnovili ravnotezu hranljivih materija u svom organizmu .
Prevencija kod trovanja hranom
Higijena hrane i cistoca je od presutnog znacaja da bi se predupredilo trovanje hranom kod kuce. To ukljucuje licnu higijenu i pazljivo biranje , cuvanje i upotrbu namirnica .
Uvek temeljno operite ruke sapunom i toplom vodom posle upotrebe taoleta i pre jela kao i pripremanja hrane . Posebno budite pazljivi kada rukujete zivom piletinom i operite ruke polse toga , kao i pre dodirivanja bilo cega – narocito drugih namirnica , ko sto je salata , koja se nece kuvati .
Higijena hrane . Odrzavajte radne povrsine u kuhinji , frizider, zamrzivac i daske za secenje cistim i perite otvarace za konzerve .
Neka vam jedna daska za secenje sluzi samo za sirovo meso .
Drzite kucne ljubimce dalje od hrane i radnih povrsina .
Najmanje dva puta nedeljno dezinfikujte u rastvorenom izbeljivacu sundjere , krpe za pranje sudova i cetke za pranje i svakog dana iznesite ciste krpe za sudove .
Pre kuvanja potpuno odmrznite hranu u frizideru ,ne na radnoj povrsini , i nemojte je ponovo zamrzavati .Druga mogucnost je da otopite smrznuto meso u mikrotalasnoj pecnici i da ga kuvate odmah po otapanju .
Temeljno kuvajte sirovo meso , a ono sto ostane podgrevajte dok ne pocne da kljuca .
Cuvajte sve kvarljive namirnice na dnu frizidera , a kuvano i sveze meso drzite na posebnim pregradama .
Cuvajte sve kvarljive namirnice na temperaturi od 5 0 C, ili na nizoj .
Pre jela voce i povrce pazljivo perite .
Bacite namirnice kojima je istekao rok trajanja , koje cudno mirisu ili su se pojavile gljivice na njima . Posebno budite pazljivi sa piletinom i ljuskarima , nemojte kupovati ili koristiti ulubljene ili naduvane konzerve ili tegle ciji poklopci deluju nadignuto .
Higijena hrane
Higijena hrane je od vitalnog znacaja za ocuvanje zdravlja pojedinca i zajednice. Ona obuhvata sve postupke i mere koje treba preduzeti kako bi se sprecile bolesti i trovanje hrane. Pravilna higijena hrane podrazumeva ciscenje, separaciju, kuvanje i hladjenje hrane na bezbednim temperaturama.
Prva kljucna tacka u odrzavanju higijene hrane je redovno ciscenje ruku. Pranje ruku sapunom i toplom vodom pre i posle rukovanja hranom, kao i nakon odlaska u toalet, smanjuje rizik od prenosa bakterija i virusa. Povrsine koje dolaze u kontakt sa sirovim mesom, peradi ili ribom treba pazljivo prati i dezinfikovati kako bi se sprecila kontaminacija drugih namirnica.
Vazno je cuvati sirove namirnice od kuvanih i spremnih za jelo, kako bi se sprecilo prenosenje bolesti. Mesne proizvode treba cuvati na niskim temperaturama, a voce i povrce u frizideru na odgovarajucoj temperaturi.
Pravilna priprema hrane takodje igra kljucnu ulogu. Meso treba potpuno skuvati, izbegavajuci ruzicaste delove, dok se riba treba termicki obraditi kako bi se ubile sve stetne bakterije.
Nakon obroka, hrana treba brzo hladiti i cuvati u frizideru na temperaturi ispod 5°C. Pridrzavanje ovih osnovnih smernica za higijenu hrane ne samo da ocuva zdravlje, vec i doprinosi ukusnom i sigurnom obroku za sve clanove porodice.
Bonus video
Bakterije u hrani
Bakterije u hrani predstavljaju znacajan zdravstveni rizik i mogu uzrokovati razlicite bolesti kod ljudi. Ove mikroorganizme cesto nalazimo u sirovim namirnicama, poput sirovog mesa, jaja, mleka i njihovih derivata. Neki od najcescih patogenih mikroorganizama u hrani ukljucuju Salmonelu, E. coli, Listeriju i Campylobacter.
Bakterije se lako umnozavaju u toplim i vlaznim uslovima, posebno ako se hrana cuva na pogresnoj temperaturi. Pravilna termicka obrada hrane, kao sto je kuvanje ili pecenje na odgovarajucoj temperaturi, ubija ove bakterije i cini hranu sigurnom za konzumaciju. Vazno je takodje izbegavati kontaminaciju hrane tako sto cemo pazljivo rukovati sirovim namirnicama i izbegavati kontakt izmedju sirovih i kuvanih namirnica.
Higijena je kljucna u sprecavanju sirenja bakterija u hrani. Redovno pranje ruku sapunom i toplom vodom pre i posle pripreme hrane, kao i pravilno ciscenje povrsina i kuhinjskih alatki, moze znacajno smanjiti rizik od kontaminacije. Takodje je vazno cuvati hranu na odgovarajucim temperaturama i brzo je ohladiti nakon kuvanja.
Svest o opasnostima od bakterija u hrani i pridrzavanje osnovnih pravila higijene tokom pripreme i cuvanja hrane su kljucni koraci u ocuvanju zdravlja i sprecavanju bolesti koje se prenose hranom.
Bezbedna ishrana
Bezbedna ishrana je esencijalna za ocuvanje zdravlja i prevenciju bolesti. Ova praksa obuhvata niz mera koje se odnose na pripremu, cuvanje i konzumaciju hrane sa ciljem sprecavanja kontaminacije i bolesti koje se prenose hranom.
Prva kljucna tacka je ciscenje. Redovno pranje ruku pre i posle rukovanja hranom smanjuje rizik od prenosa bakterija i virusa. Takodje, ciscenje povrsina, kuhinjskih aparata i posudja koje dolaze u kontakt sa sirovim namirnicama je kljucno.
Pravilna termicka obrada hrane je takodje od vitalnog znacaja. Sirova hrana, posebno meso i jaja, treba biti potpuno termicki obradjena kako bi se ubile stetne bakterije. Ovo ukljucuje kuvanje mesa na odgovarajucoj temperaturi.
Razdvajanje sirovih i kuvanih namirnica takodje igra kljucnu ulogu. Oprema koja je dosla u kontakt sa sirovom hranom ne sme dolaziti u kontakt sa kuvanim namirnicama kako bi se sprecila kontaminacija.
Konacno, brzo hladjenje i odgovarajuce cuvanje hrane su kljucni. Hrana treba brzo ohladiti nakon kuvanja i cuvati na odgovarajucoj temperaturi u frizideru ili zamrzivacu.
Pridrzavanje ovih smernica za bezbednu ishranu kljucno je za ocuvanje zdravlja, posebno u domacinstvima, restoranima i drugim mestima gde se hrana priprema i konzumira.
Pravilna priprema hrane
Pravilna priprema hrane je kljucna za ocuvanje zdravlja i sprecavanje bolesti koje se prenose hranom. Ovo obuhvata niz vaznih koraka i tehnika koje treba slediti kako bi se osigurala sigurnost hrane.
Prvo, temeljno pranje ruku pre pocetka pripreme hrane je obavezno. Ruke treba prati sapunom i toplom vodom najmanje 20 sekundi. Ruke treba oprati i nakon rukovanja sirovim namirnicama.
Pravilno ciscenje povrsina, dasaka za secenje, nozeva i drugih kuhinjskih alatki koje dolaze u kontakt sa sirovim mesom ili povrcem je takodje kljucno. Ove povrsine treba cistiti toplom vodom i sapunom, a po potrebi dezinfikovati.
Temeljita termicka obrada hrane osigurava da su stetne bakterije, virusi i paraziti unisteni. Vazno je meso, ribu, jaja i druge sirove proizvode potpuno termicki obraditi. Termicka obrada zavisi od vrste hrane i preporucuje se koriscenje termometra kako bi se proverila unutrasnja temperatura.
Osim toga, odvojeno cuvanje sirovih namirnica od kuvanih je kljucno za sprecavanje kontaminacije. Sirove namirnice treba cuvati na nizim policama frizidera kako bi se sprecilo curenje sokova na druge namirnice.
Pravilna priprema hrane ne samo da cuva zdravlje vec i poboljsava ukus hrane. Postovanje osnovnih pravila higijene i termicke obrade hrane kljucno je u svakoj kuhinji.