Usi problemi

Usi problemi

Usi problemi . Bol u uhu kazuje da je verovatno nesto poslo naopako u srednjem uvu , sicusnom prostoru smestenom iza bubne opne .
Share this:

Usi problemi

Usi problemi . Bol u uhu kazuje da je verovatno nesto poslo naopako u srednjem uvu , sicusnom prostoru smestenom iza bubne opne .

Maleni kanal zvan Eustahijeva tuba ide od srednjeg uva do zadnjeg dela grla . On omogucava da tecnost otice , a to je i mesto gde se pritisak unutar vaseg uva podesava za susret sa spoljasnim pritiskom.

Uobicajen virus prehlade moze izazvati nagomilavanje tecnosti u Eustahijevoj tubi , pokrecuci jak bol . Bakterije rastu u toj tecnosti , dovodeci do infekcije srednjeg uva .

One su vrlo ceste kod dece , ali mogu napasti i odrasle . Ako dobijete bol u uvu od letenja avionom , uzrok je verovatno pre preterano visok vazdusni pritisak nego infekcija .

Usi problemi
Usi problemi

Usi problemi

Ne postoji nista sto ce vratiti manje prijatna secanja na detinjstvo kao bol u uvu . Jednostavno receno , bolovi u usima uopste nisu zabavni .

Mozete prici problemu od spolja ka unutra , koristeci pazljivo odabrane kapi za usi ili cakmalo soka od belog luka ; ili od unutra ka spolja , supama i sredstvima za isiranje grla koj apomazu da se odstrani sluz i prosire Eustahijeve tube .

Tople i hladne metode lecenja vam , takodje , mogu pomoci da prebolite bol .

Usi problemi – upadnite

Zagrevajte jedan minut kafenu kasiku ulja za bebe , mineralnog ulja ili maslinovog ulja iznad serpe sa vrucom vodom , proverite temperaturu na svom rucnom zglobu , zatim kanite nekoliko kapi toplog ulja u uvo da bi ste pomogli da se smanji neprijatnost .

(Upozorenje : Nikada ne stavljajte tecnost u uvo ako postoji sumnja da je bubna opna pukla . Na to obicno ukazuje pojava praznjenja iz uva).

Usi problemi – ispraznite ga , osusite ga

Pokusajte sa zacinjenom pilecom supom ili ljutom cinijom cilija . Zacinjena hrana cini da vam potece sluz i moze pomoci vasim usima da se isprazne , smanjujuci bolni pritisak .

Pijte dosta vode svakog dana .Misici koji rade dok gutate pomazu Eustahijevim tubama da se otvore , omogucavajuci da vam se usi isprazne .

Ispirajte grlo toplom slanom vodom. To pomaze da se poveca cirkulacija krvi do Eustahijevih tuba i smanji svaki otok koji ih mozda zapusava .

probajte ehicaneu i kanadsku zutiku . Ehicanea pomaze vasem organizmu da spreci infekciju , a kanadska zutika pomaze da se isusi tecnost u uvu . Dodajte po punu kapaljku obe tinkture u malo vode i pijte svaka dva do tri sata .

Koristite dodatni jastuk da bi ste poduprli glavu neznatno vise dok spavate nego inace . To ce , ublazavajuci pritisak , pomoci vasim usima da se isprazne .

Usi problemi – zacepljenje ili upala uha

Usi problemi – toplo i hladno

Lezite na stranu i stavite preko uva ugodno toplu flasu vruce vode ili jastuce koje zagreva . Mozete da upotrebite i peskir navlazen vrucom vodom .

Umirujuca toplota pojacava cirkulaciju krvi do uva , a pomaze takodje da se ublazi i pritisak .

Koristite fen za kosu kao jos jedan izvor toplote . Podesite ga na najnizu temperaturu toplog vazduha , drzite ga najmanje 15 cm od uva i usmerite smer strujanja vazduha ka unutrasnjosti uva .

Da bi ste odagnali upalu iz ugrozenog uva , nosite na nogama ledene carape i drzite toplu oblogu na uvu . Natopite pamucne carape ledenom vodom , iscedite ih i postavite ih uz pete .

Navucite , zatim , vunene preko ovih pamucnih carapa da bi ih drzale tu gde su noge postavljene . Istovremeno postavite vrucu i malo ovlazenu oblogu na bolno uvo.

Usi problemi – da li pozvati lekara?

Usi problemi – posetite svog lekara ukoliko imate veoma jake bolove u uvu , ako vas uvo boli duze od nekoliko dana , ili ako je bol pracen povisenom temperaturom .

Usi problemi – trebalo bi da obavestite lekara o bilo kakvom isticanju tecnosti iz vaseg uva , bolovima dok zvacete ili pojavi vrtoglavice.

Iznenadni , jak bol , pracen njegovim smanjenjem , mogao bi ukazivati na pucanje bubne opne . Drugi uobicajni znaci pucanja bubne opne su isticanje tecnosti , ( ponekad sa krvlju ) , prigusen sluh , zujanje u usima ili osecaj nesvestice ili vrtoglavice .

Usi problemi -Ukoliko imate takve simptome , posetite lekara pre nego sto isprobate neki od lekova navedeni u ovom poglavlju .

Takodje se konsultujte sa svojim lekarom ako vam je usna mast blokirala uvo , a pokusaji da je sami omeksate nisu pruzili nikakvo olaksanje. Lekar vam moze preporuciti kapi za usi ili ispiranje usiju .

zapuseno uvo prirodni lek
zapuseno uvo prirodni lek

Zapuseno uvo prirodni lek – ublazite bol belim lukom

Svakodnevno jedite 1 ili 2 cesnja nekuvanog belog luka . Ove ljute kuglice pomazu u borbi protiv virusa i bakterija . Neke hrabre duse naprosto zvacu cesnjeve belog luka .

Mozete , takodje , izdrobiti svez beli luk , izmesati ga sa maslinovim uljem i smesu namazati na svoj omiljeni hleb .

Ukoliko je nekuvani beli luk tezak za vas zeludac, uzimajte kapsule belog luka uz svaki obrok .

pripremite antibakterijske kapi za usi . Izgnjecite cesanj belog luka i izmesajte nekoliko kapi dobijenog antibakterijskog soka sa jednom kafenom kasikom maslinovog ulja .Ukapavajte u uvo dobijenu tecnost da bi ste se borili sa infekcijom .

Zapuseno uvo prirodni lek – oslobodite se masti iz usiju

Kada vase usi proizvode suvise masti ( ili cerumena ), ili je vi namerno potiskujete u unutrasnjost usnog kanala pokusavajuci da je ocistite , ona moze formirati cep duboko u uvu .

To moze da izazove bolove ili zujanje u uvu , gubitak sluha i probleme sa ravnotezom . Odstranjivanje usne masti , koje se lako izvodi , cesto je dvodelni projekat , prvo se ubacuje nesto da omeksa mast , a zatim ispira uvo da bi se ljigavi cep natopio i izbacio napolje.

Ako ste propustili :

Oboljenja srca i krvnih sudova deo 3

Srdacica lekovita biljka

Nezno masirajte oblast direktno iza usne skoljke da bi ste potpomogli omeksavanje masti . Posle toga , vucite usnu skoljku , uporedo otvarajuci i zatvarajuci usta.

Bol u usima – omeksajte i isperite

Pred spavanje napunite kapaljku za oci toplim maslinovim uljem i sipajte ga u obolelo uvo . Pustite da se omeksavajuca tecnost probije u dubinu vaseg uva .

Stavite , zatim , cep od vate u uvo da bi ste izbegli stvaranje fleka na jastuku .

3 do 4 dana , svakodnevno , ponavljajte tretman toplim maslinovim uljem . Ako je mast omeksala , sama ce izaci , ili uz pomoc redovnog pranja i ciscenja (neznog ) stapicem za usi .

Zapusene usi – osusite uvo vazduhom

Kada zavrsite ispiranje masti iz usiju , koristite fen za kosu da bi ste ih osusili . Podesite fen na najnizu temperaturu i drzite ga na udaljenosti do 30 cm od uva.

Zapusene usi – cistiti ili ne?

Kad god perete usi , obrisite blago navlazenim peskirom krivine i zavoje vaseg spoljasnjeg uva . Nikada ne gurajte stapice za usi ili bilo koji slican predmet u uvo , osim u slucaju da primenjujete proceduru uklanjanja usne masti , koja sledi posle njenog omeksavanja uljem ( kako je ranije opisano ).

U suprotnom , uguracete mast dublje u uvo , a kako u dubini usnog kanala ne mekom , ona ce postati cvrsta kao kamen . Moglo bi vam se takodje desiti da probijete bubnu opnu ili da ogrebete usni kanal .

Neki strucnjaci veruju da zasicene masti podsticu vas organizam da proizvodi vece kolicine usne masti i da je cine lepljivijom . Smanjite unos masnog mesa , butera i tvrdih sireva i svedite na minimum unos hidrogenizovanih masti koje se nalaze u preradjenim namirnicama.

Zamenite te hranljive masti zdravijim kao sto su one koje se nalaze u ribljem ulju , kostunjavom vocu i semenju .

Ukoliko koristite slusni aparat , obrisite ga maramicom svako vece kada ga skinete pred spavanje . Na taj nacin se oslobadjate ostataka usne masti pre nego sto dodje do njenog nagomilavanja .

Osobama koje imaju u usima mnogo dlaka – posebno neki stariji muskarci – od pomoci je njihovo uklanjanje trimerom za usi koji radi na baterije . To ce preduprediti da usna mast uplete u dlake u okolini otvora usnog kanala .

Zapusene usi -Strategije za plivacko uvo

Prvo posetite svog farmaceuta . Opisite mu svoje simptome i raspitajte se za odgovarajuci lek koji se moze kupiti .Ukoliko vam je uvo jos u fazi svraba , nekoliko kapi ga moze procistitipre nego sto nastupi infekcija.

Usi problemi

Jos jedna opcija je da pomesate jednake delove denaturisanog alkohola i belog sirceta i da pomocu ciste pipete za sipanje kapi u oci ukapate nekoliko kapi u uvo koje vas svrbi .

Protresite glavu da bi se mesavina slila u usni kanal , a zatim povucite usnu skoljku da bi ste bili sigurni da se tecnost potpuno spustila unutra.

Nastavite da tresete glavom , ili lezite , jos nekoliko minuta , a zatim sedite uspravno i nagnite glavu ka ramenu da bi tecnost otekla . Kiselost sirceta cini sredinu neprijateljsku za bakterije i gljivic e, dok alkohol brzo isparava , tako da se usni kanal brzo isusi .

Usi problemi – sta nije u redu ?

Plivacko uvo je infekcija spoljasnjeg usnog kanala . Nemorate da se bavite plivanjem da bi ste je dobili moze je , takodje , pokrenuti i tusiranje . Javlja se kada voda nadje zarobljena u usima dozvoljavajuci bakterijama i gljivicama da bujaju .

Za pocetak uvo moze da odaje osecaj zapusenosti i da svrbi . Ukoliko se ne leci, infekcija moze da izazove pojavu otoka i oticanje tecnosti .

Mozete biti sigurni da je u pitanju plivacko uvo ako osecate probadajuci bol kada pritisnete trougaoni jezicak koji pokriva otvor usnog kanala.

usi problemi prevencija
usi problemi prevencija

Usi problemi -prevencija

Usi problemi – nekoliko jednostavnih koraka vas mogu zastiti od toga da morate brinuti o bolovima u usima ili plivackom uhu .

Kada ste prehladjeni , praznite nos pazljivo . Ukoliko duvate suvise jako , mozete potisniti bakterije iz sinusa unazad u srednje uvo i tako pokrenuti infekciju .

Usi problemi prevencija

Ucestale usne infekcije mogu biti znak alergije na hranu . Problematicne namirnice su najcesce mlecni proizvodi , psenica , kukuruz , kikiriki ili pomorandze .

Pokusajte da nekoliko nedelja izbacite te namirnice iz svoje ishrane tako da bi ste videli da li se osecate bolje . Dodajte ih, zatim , ishrani jdnu po jednu .

Ako u nekom trenutku pocnu da vas bole usi , zauvek iskljucite datu namirnicu iz svoje ishrane .

Usi problemi prevencija

Zvacite zvakace gume bez secera koje sadrze zasladjivac ksilitol , koji se dobija iz srebrne breze ( a ima ga takodje u jagodama i sljivama ) .

U jednom istrazivanju deca koja su tokom dva meseca zvakala dve takve zvakace gume 5 puta na dan ima su 40% manje usnih infekcija . Ksilitol moze da sasece rast bakterije koja izaziva infekcije srednjeg uva.

Usi problemi prevencija

Koristite cepove za usi kada plivate i kada perete kosu ili se tusirate da bi ste zadrzali vod upodalje od usiju .

Izaberite vostane ili silikonske cepove koji mogu da se omeksaju i oblikuju tako da odgovaraju usnom kanalu , ili kupite cepove za usi specijalno dizajnirane za plivace , koji se takodje mogu naci i u decijim velicinama .

Usi problemi prevencija

Posle plivanja ili tusiranja , osusite usi fenom . Podesite fen na nizu temperaturu i oko 30 s usmeravajte topao vazduh prema uvu . Drzite vrh fena najmanje 30 cm od uva.

Usi problemi prevencija

Ne pokusavajte da uklonite svu mast iz usiju . U normalnim kolicinama mast u usima prekriva usni kanal , koji stiti unutrasnje uvo od vlage .

Usi problemi prevencija

Izbegavajte izlaganje glasnim zvucima – ukoliko radite na bucnom mestu , nosite zastitu za usi koja se moze naci u “uradi sam ” prodavnicama .

Share this: