Persun prirodno lecenje 2023
Persun (lat. Petroselinum crispum) dvogodisnja je biljka prijatnog mirisa gaji se u vrtovima kao biljka za zacin , a raste i kao divlja . Upotrebljava se plod , koren i listovi.
Persun raste na plodnom , dubokom i rastresitom tlu . Ima velike potrebe za vodom . Moze da izdrzi i do – 10 C bez ostecenja . Seje se najcesce u prolece , sejalicom .
Nega zasada se sastoji od okopavanja , kultiviranja , djubrenja , pri cemu se vrsi i proreda .
Lisce se skida u toku godine u 2 do 3 zetve , koren u jesen . prikupljeni delovi se suse na temperaturi do 40 C , dok vlaga ne bude ispod 14 %.
Caj od persuna
Persun (Petroselinum crispum) je biljka koja pruza koncentrisani izvor hranjivih materija. Moze se koristiti i kao funkcionalna hrana. Vitamini u persunu poboljsavaju zdravlje kostiju, stite od hronicnih bolesti i deluju antioksidativno.
Osuseno ili sveze lisce mozete lako ukljuciti u svoju ishranu dodavanjem u supe, salate, umake i kuvajuci caj od persuna.
Tokom godina, persun se koristio za lecenje visokog krvnog pritiska, alergija i upalnih bolesti.
U narodnoj medicini nadzemni deo persuna koristi se za lecenje hemoroida, stabljika za upalu mokracovoda, a koren se koristi za izbacivanje bubreznog peska i poboljsanje rada mozga i pamcenje.
Stavljanje persuna u vodu za kupanje -za ciscenje i umirenje koze se koristi vekovima. Infuzirana persunova voda je dobar tonik za kosu. .Potrazite persun, naveden po botanickom nazivu, na popisu sastojaka u proizvodima za negu koze.
Priprema caja od persuna
Jednostavan i jeftin za pripremu, nema razloga da ovaj ukusni caj ne bude deo svakodnevnice.
Potrebno je imati jednu kasiku suvog ili prstohvat svezeg persuna i casu vrele vode. Kao i kod vecine cajeva od herbe, potrebno je potopiti persun u vodu na pet minuta i nakon toga caj od persuna je spreman!
Ako se radi o korenu, potrebno ga je prokuvati u 250ml vode, takodje jedna kasika usitnjenog korena. Nakon 10 minuta kuvanja, caj od persuna je gotov.
Uvek je bitno da se biljke za caj koriste u roku od godinu dana od branja. Potrazite na pakovanju godinu proizvodnje ukoliko je rec o susenom persunu. Cajod s, kao i ostali cajevi, gubi svoja svojstva nakon godinu dana pa na to treba obratiti paznju.
Caj od persuna za detoksikaciju i zdravlje jetre
Dodati jednako delova koprive, majcine dusice, korena sipka, hajducke trave. Ovaj caj, sa dodatim ostalim biljkama ce fantasticno pokrenuti svaki organizam. Jetra ce se revitalizovati i na taj nacin pomoci celom organizmu da funkcionise.
Caj od persuna protiv prehlade
Uz persun dodati suseni sipak, cvet lipe, cvet zove kao i koprivu. Ovaj caj ce pokrenuti krvotok i pomoci telu da lakse prevazidje simptome prehlade.
Persun nudi mnogo vise hranjivih supstanci nego sto je poznato. Posebno je bogat gvozdjem, kalcijumom, folnom kiselinom, vitaminima A, C i K. Flavonoidi i antioksidansi takodje doprinose hranjivoj i lekovitoj vrednosti persuna.
1/2 šoljice (30 grama) svežeg, naseckanog peršuna sadrži:
- kalorije: 11 kalorija
- ugljeni hidratii: 2 grama
- proteini: 1 gram
- masti: manje od 1 grama
- vlakna: 1 gram
- vitamin A: 108% preporucenog dnevnog unosa (PDU)
- vitamin C: 53% PDU
- vitamin K: 547% PDU
- folna kiselina: 11% PDU
- kalijum: 4% PDU.
Biljka je bogata mnogim vitaminima, posebno vitaminom K, koji je neophodan za zgrusavanje krvi i zdravlje kostiju.
Plod persuna sadrzi etarsko ulje sa 2-6% apiola i miristicina, flavonoide, furokumarine.
Persun je izvrstan izvor vitamina A i C – koji su medju najjacim antioksidantima.
Osim toga, vrlo je niskokalorican, a ukusan, sto ga cini odlicnim sastojkom za mnoge recepte i cajeve .
Pomaze borbi protiv tumora
Oksidativni stres je stanje koje karakterise neravnoteza u odnosima antioksidansa i slobodnih radikala. Povezan je sa razvojem odredjenih hronicnih bolesti, ukljucujuci rak.
Persun je posebno bogat flavonoidnim antioksidansima i vitaminom C, koji smanjuju oksidativni stres u vasem telu i mogu smanjiti rizik od odredjenih karcinoma.
Na primer, visok unos flavonoida hranom moze smanjiti rizik od raka debelog creva do 30%.
Osim toga, neke vrste flavonoida u persunu (kao što su miricetin i apigenin) pokazale su antikancerogeno delovanje u studijama.
Plus, jeduci hranu bogatu vitaminom C takodje mozemo smanjiti rizik od raka. 1/2 soljice (30 grama) persuna osigurava 53% PDU za vitamin C.
Jedna studija je pokazala da povecanje vitamina C za 100 mg dnevno smanjuje rizik od ukupnog raka za 7%. Stavise, povecanje unosa vitamina C u ishrani za 150 mg dnevno moze smanjiti rizik od raka prostate do 21% .
Poboljsava zdravlje srca
Persun je biljka bogata hranjivim materijama koja moze poboljsati zdravlje srca. Na primer, dobar izvor folne kiseline je vitamin B — sa 1/2 soljice (30 grama) daje 11% PDU.
Velika studija (na vise od 58 000 ljudi) otkrila je da je najveci unos folata bio jedan od faktora za zdravo srce.
Nasuprot tome, nizak unos folata moze povecati rizik od srcanih bolesti. Jedna studija na 1980 muskaraca je pokazala 55% povecanje rizika od srcanih bolesti kod onih sa najnizim unosom folne kiseline.
Ogranicenja u upotrebi persuna
Ne preporucujemo upotrebu bez nadzora lekara kod ostecenja bubrega i tokom trudnoce, jer veca kolicina etarskog ulja moze iritirati organe za varenje i bubrezni parenhim.
Kako limun i persun pomazu u gubitku kilograma?
Limun i persun su savrsena kombinacija koja pospesuje mrsavljenje na prirodan nacin, a ujedno jaca vas imunoloski sistem i zdravlje celokupnog organizma.
Prednosti persuna za zdravlje
Da li ste znali da se persun smatra lekovitom biljkom?
Persun ima veoma malo kalorija i mnogo esencijalnih hranljivih materija, kao sto su vitamini A, B, C i K, ali i minerala poput gvozdja i kalijuma. Bogat je hlorofilom, kljucnim nutrijentom u detoksikaciji organizma, sto znatno olaksava gubitak tezine.
Persun sadrzi posebne enzime koji pogoduju razgradnji hrane i oslobadjaju hranljive materije iz proteina, masti i ugljenih hidrata koje unosimo, pa ima sposobnost da poboljsa varenje i igra vaznu ulogu u brzom mrsavljenju.
Persun je posebno dobar saveznik za smanjenje zadrzavanja tecnosti i nadimanja, sto je u mnogim slucajevima povezano sa gojaznoscu. zje prirodni diuretik, koji pomaze da se eliminise visak tecnosti bez iscrpljivanja kalijuma iz organizma. Osim sto podstice detoksikaciju, od velike je pomoci u uklanjanju toksina, soli i masti koji se godinama nakupljaju u telu.
Kako se pravi sok od limuna i persuna za mrsavljenje?
Evo recepta kako da spremite limun i persun za mrsavljenje na najlaksi nacin.
Sastojci:
- 1 veza persuna
- 1 veliki limun
- 1 solja vode
Nacin pripreme:
- Operite persun
- Persun iseckajte na sitno, a limun iscedite
- U blender dodajte persun, svez limunov sok i vodu, pa mesajte jedan minut
- Popijte limun i persun za mrsavljenje odmah.
Savet: Za optimalan gubitak tezine, popijte persun i limun ujutru cim se probudite na prazan stomak.
Pocecete da primecujete rezultate nakon 5 dana upotrebe.
Preporucuje se da nakon toga napravite pauzu od 10 dana, a zatim da nastavite sa konzumacijom soka od persuna i limuna ako zelite da nastavite svoj proces mrsavljenja!
Prednosti persuna tokom trudnoce
Potreba za dodatnim zasicenjem organizma vitaminima i mineralnim elementima posebno se povecava u periodu gestacije kikirikija. Sada se sve zalihe moraju podijeliti za dvoje, stovise, beba ce prije svega uzeti sve sto mu treba. Koje koristi persun moze imati za buducu majku?
Visoka koncentracija folne kiseline posebno je vazna u fazi formiranja mrvice (u prvom tromjesecju radjanja malog djeteta). Nedostatak ovog elementa moze uzrokovati urodjene poremecaje neuralne cevi bebe, razvoj kile kicme.
Sadrzaj gvozdja osigurava prevenciju anemije. Ukljucivanje beta-karotena i vitamina A vazno je za buduce majke sa problemima vida. Kalijum i magnezijum, kojih ima u velikim kolicinama u persunu, dobra su prevencija edema, a pomazu i u smanjenju manifestacija ovog stanja.
Nedostatak kalijuma moze dovesti do poremecaja kardiovaskularnog sistema. Diuretski ucinak persuna je koristan u borbi protiv istog edema. Komponente zacina doprinose uklanjanju toksina i slobodnih radikala iz organizma, cime se povecavaju njegova zastitna svojstva.
Ukljucivanje zelenila u prehranu normalizira metabolicke procese, rad probavnog trakta – pomaze u borbi protiv nadutosti . Vitamin K i kalcij su ukljuceni u proces asimilacije potonjeg. A, kao sto znate, dovoljan unos kalcijuma za trudnicu je izuzetno neophodan.
Zasto ne biste trebali jesti persun tokom trudnoce?
Cini se da je tako bogat sastav proizvoda jednostavno duzan uciniti persun glavnim sudionikom u prehrani trudnice. Medjutim, nije. Glavna briga vezana za upotrebu persuna je sposobnost proizvoda da ima stimulativni ucinak na zidove materice.
Kao rezultat kontrakcija materice, povecava se rizik od spontanog prekida trudnoce prije termina. Zato izbegavajte unosenje korena persuna tokom trudnoce, jer. u njemu su hranjive stvari proizvoda u povecanoj koncentraciji.
Ali cak ni listove zacina ne treba zloupotrebljavati. Pretjerana strast prema zelenilu moze dovesti do alergijskih osipa, glavobolje, konvulzija, gubitka svijesti. Miristicin, koji je dio persunovog ulja, moze proci kroz placentu.
Vece doze ove komponente mogu povecati broj otkucaja srca fetusa. Ako je buduca majka zdrava i nema kontraindikacije za upotrebu persuna, umerena kolicina zacina neće negativno uticati na njen organizam i na telo bebe u njenoj utrobi.
Persun u ishrani bebe
Od kada smem da koristim zacine u ishrani malisana?
Ukoliko zelite da dodate zacine jelima koje spremate deci, budite veoma oprezni i koristite ih u malim kolicinama, narocito ako je beba jos mala. Zacini nemaju veliku nutritivnu vrednost, ali se jelima dodaju kako bi namirnicama poboljsali aromu.
Ukoliko detetu mlađem od godinu dana želite da začinite hranu prethodno se informišite da li određeni začin dozvoljen u ishrani najmlađih.
Koje zacine smem da dajem detetu, i od kog uzrasta?
• Lovorov list, persun, celer, mirodjiju mozete dodavati u hranu koju pripremate za malisana starijeg od 9 meseci;
• Beli i crni luk i to samo termicki obradjeni, mozete dati malisanu većcod 8. meseca, ali u malim kolicinama;
• Vanilu mozete dodati u hranu deteta starijeg od 9 meseci, a cimet malisanima starijim od godinu dana;
• Aromaticne trave poput ruzmarina i bosiljka, koji se dodaju raznim salatama i jelima, mozete koristiti tek kada dete napuni 2 godine .
Da li zacini mogu da naskode detetu?
Zacini poput belog i crnog bibera, slacice, sirceta i rena, mogu da razdraze sluzokozu zeluca i creva, pa je bolje izbegavati ih dok dete malo ne poraste i dok mu organizam ne ojaca. Ukoliko pripremate jelo za celu porodicu, po zeljineka svako sebi zacini hranu, jer malisanu nije potrebno poboljsavati ukus hrane.
Takodje, u nekim slucajevima moze da dodjedo alergijske reakcije na odredjene zacine.