
brusnice za sta su dobre
Brusnice za sta su dobre?
Brusnice za sta su dobre? Brusnice je zdrava niskokaloricna hrana, bogata vlaknima, vitaminima i mineralima, medju kojima dominiraju vitamini C, A, E.
Brusnice za sta su dobre?
- Inkontinenciju ( smanjuje neprijatan miris urina )
- Infekcije urirarnog trakta
Brusnice se tradicionalno vezuju za bozicnu veceru i pecenu curku . One se koriste u mnogim receptima – i u sosevima i u dezertima – jedu se sveze , osusene ili iscedjene radi dobijanja soka .

Pored njihovih upotreba u kulinarstvu , lekari i ovlasceni strucnjaci komplementarne medicine sve vise osobama koje pate od cestih urinarnih infekcija preporucuju brusnice kao tretman i preventivnu meru .

Brusnica , zbun koji raste kao domaca biljka u tresetnim mocvarnim podrucijima i sumama u Severnoj Americi , sada se nasiroko uzgaja u Evropi . Mozete je gajiti kod kuce i z pelcera , ali ona voli vlazno kiselo zemljiste .
Ovaj zbun ce preziveti ekstremnu hladnocu , iako mraz moze da unisti pupoljke , a Sunceva toplota je potrebna za sazrevanje bobica.
Brusnice za sta su dobre? Male tamnocrvene bobice se stotinama godina koriste u medicinske svrhe . Kao sto se prepisuju za urinarne infekcije , brusnice se koriste i za oboljenja krvi , probleme sa jetrom , stomacne tegobe i los apetit .
Brusnice za sta su dobre? Brusnice smanjuju neprijatan miris urina , tako da je sok koristan za one koji pate od inkontinencije . Sastojci brusnice takodje pomazu da se predupredi nastajanje zubnog karijesa tako sto sprecavaju prijanjanje bakterija za zube , zaustavljajuci na taj nacin nastajanje plaka .
Brusnice za sta su dobre? Fitojedinjenja u brusnicama ukljucuju tanine i antioksidantne anticijanine ( koji pomazu nocnom vidu ) , a ulje njihovog semena sadrzi omega-3 masne kiseline.
Brusnice za sta su dobre? Cist sok od brusnice je veoma kiseo i toliko jak da moze da nagrize zubnu gledj , sto je jedan od razloga sto se napici od brusnice obicnoo razblazeni i cesto – zasecereni.
Borba protiv infekcije mokracne besike
Borba protiv infekcije mokracne besike – brusnice se bore sa infekcijama urinarnog trakta na nekoliko nacina . U proslosti se mislilo da brusnice cine urin kiselim , podizuci nivo hipuricne kiseline , suspstance koja stvara negostoljubivu sredinu za E.Coli i ostale bakterije koje mogu da nasele urinarni trakt.
Ali iako je brusnica kisela , po svemu sudeci ona ne zakiseljava urin . Istrazivanja se sada fokusiraju na druge njene sastojke , posebno fruktozu i vocne antioksidanse .
Borba protiv infekcije mokracne besike . Pokazalo se da ovi sastojci sprecavaju bakterije ne samo u naseljavanju urinarnog trakta vec i u lepljenju za zid mokracne besike , gde bi inace mogle da se razmnozavaju .
Borba protiv infekcije mokracne besike- Visok sadrzaj vitamina C u ovim bobicama moze takodje da ojaca imuni sistem organizma za borbu protiv inekcije .
Borba protiv infekcije mokracne besike. Istrazivanja su dokazala da obilnoo unosenje soka od brusnice moze smanjiti ucestalost pojavljivanja infekcija urinarnog trakta kod osoba koje su im podlozne .
Borba protiv infekcije mokracne besike . Ona , po svemu sudeci , smanjuje i trajanje simptoma infekcije, ali , ukoliko je vec imate , pitajte svog lekara ili apotekara za savet . U tom slucaju brusnicu je najbolje koristiti za pojacanje dejstva prepisanog leka a ne kao lek.
Brusnica i koristi za krv
Brusnica i koristi za krv. Istrazivanja su pokazala da sok od brusnice moze da povisi nivo “dobrog” (HDL)holesterola i krvnih antioksidanasa .
Brusnica i koristi za krv. Sok od brusnice bi stoga trebalo da pomogne u prevenciji oboljenja srca, ali kolicine potrebne da se ispolji koristan efekat u ovom istrazivanju bile su prilicno velike – 3 case soka pune jacine na dan tokom 3 meseca .
Brusnica i koristi za krv. Lekari smatraju da brusnice mogu pomoci i u smanjenju tezine slogova i u oporavku od njih .
Brusnica i koristi za krv
Brusnica i koristi za krv moze imati znacajan pozitivan uticaj na zdravlje krvi zahvaljujuci bogatstvu antioksidanasa, vitamina i minerala. Pre svega, njen visok sadrzaj vitamina C doprinosi jacanju krvnih sudova i poboljsanju cirkulacije, sto moze smanjiti rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti.
Brusnica i koristi za krv. Jedan od kljucnih sastojaka brusnice su polifenoli, koji pomazu u smanjenju oksidativnog stresa i sprecavaju ostecenja krvnih celija.
Brusnica i koristi za krv. Takodje, istrazivanja pokazuju da brusnica moze pozitivno uticati na nivo “loseg” LDL holesterola i povecati nivo “dobrog” HDL holesterola, sto doprinosi zdravijem krvotoku i smanjenju rizika od ateroskleroze.
Brusnica i koristi za krv.Pored toga, brusnica moze poboljsati elasticnost krvnih sudova, sto je korisno za odrzavanje zdravog krvnog pritiska.
Brusnica i koristi za krv. Njena antiinflamatorna svojstva pomazu u smanjenju upalnih procesa u krvotoku, sto moze doprineti boljoj cirkulaciji i zdravlju srca.
Osobe koje imaju problem sa anemijom mogu imati dodatne koristi od brusnice, jer sadrzi gvozdje i spojeve koji poboljsavaju njegovu apsorpciju u organizmu. Ipak, vazno je kombinovati je sa drugim izvorima gvozdja kako bi efekti bili jos bolji.
Brusnice koliko uzimati i koliko cesto ?
Brusnice koliko uzimati i koliko cesto? U vecini naucnih istrazivanja koja se bave prevencijom infekcija urinarnog trakta upotrebljava se 800mg ekstrata brusnice na dan .
Brusnice koliko uzimati i koliko cesto ?To je jednako unosenju 500ml ( 18 fl oz) nerazblazenog soka od brusnice dva puta na dan . Ovaj sok , koji se inace prodaje u supermarketima ustvari je previse razblazen da bi bio efikasan .
Brusnice koliko uzimati i, koliko cesto ?Mozete sami napraviti sok koriscenjem sokovnika , a mozete kupiti i cist sok u prodavnici zdrave hrane . Ako smatrate da je ne razblazen sok isuvise kiseo , pokusajte da ga pomesate sa jednakim delom soka od borovnice , koji ima slicne korisne sastojke .
Brusnice koliko uzimati i koliko cesto ? Ili pomesajte dnevno sledovanje soka od brusnice sa istom kolicinom soka od jabuke , koji je prirodno sladak .
Brusnice koliko uzimati i koliko cesto ? Cak i u velikim kolicinama , brusnice su obicno potpuno bezopasne . Ali , na nesrecu , pacijenti sa problemom zgrusavanja krvi koji piju varfarin , nesmeju da uzimaju brusnicu , bilo u obliku napitka , koncetrata ili kapsula , jer ona moze pojacati antikoagulantni efekat varfarina , uzrokujuci tesko krvarenje .
Ukoliko imate probleme sa prostatom ili tesko oboljenje bubrega , konsultujte se sa svojim lekarom pre uzimanja soka od brusnice .
Unosenje vise od jednog litra na dan tokom dugih vremenskih perioda moze takodje povecati rizik od nastajanja kamena u bubregu , jer brusnice sadrze oksalate .

Brusnica i probava
Brusnica i probava .Brusnica moze imati pozitivan uticaj na probavni sistem zahvaljujuci visokom sadrzaju vlakana, antioksidanasa i prirodnih kiselina. Pre svega, vlakna iz brusnice poboljsavaju rad creva i mogu pomoci u sprecavanju zatvora.
Brusnica i probava . Redovna konzumacija brusnice podstice varenje i doprinosi zdravlju crevne flore, jer sadrzi spojeve koji deluju prebioticki, podrzavajuci rast korisnih bakterija u crevima.
Brusnica i probava . Takodje, brusnica moze pomoći u smanjenju rizika od cira na celucu, jer inhibira rast bakterije Helicobacter pylori, koja je cesto uzrocnik gastritisa i problema sa varenjem. Prirodne kiseline u brusnici stimulisu lucenje probavnih sokova, sto moze olaksati varenje masne i teske hrane.
Brusnica i probava . Ipak, osobe sa osetljivim zelucem ili gastroezofagealnim refluksom (GERB) treba da budu oprezne, jer kiselost brusnice moze izazvati nelagodnost ili pogorsati simptome.
Brusnica i imunitet
Brusnica je bogata vitaminom C, antioksidansima i fitonutrijentima koji jacaju imunitet i stite organizam od infekcija. Vitamin C igra kljucnu ulogu u jacanju odbrambenog sistema tela, stimulise proizvodnju belih krvnih zrnaca i pomaze u borbi protiv virusa i bakterija.
Pored toga, brusnica sadrzi flavonoide i proantocijanidine, mocne antioksidanse koji smanjuju oksidativni stres i upalne procese u organizmu. Ovi spojevi pomazu u zastiti celija od ostecenja i mogu doprineti smanjenju rizika od hronicnih bolesti.
Istrazivanja su pokazala da redovna konzumacija brusnice moze smanjiti ucestalost prehlada i gripa, posebno kod osoba sa oslabljenim imunitetom. Takodje, njen pozitivan uticaj na crevnu floru doprinosi boljoj apsorpciji hranljivih materija, sto dodatno jaca imuni sistem.
Brusnica za zdravlje koze
Brusnica moze imati znacajne koristi za zdravlje koze zahvaljujuci visokom sadrzaju antioksidanasa, vitamina C i prirodnih kiselina. Antioksidansi u brusnici stite kozu od slobodnih radikala, usporavajuci proces starenja i smanjujuci pojavu bora i finih linija. Vitamin C je kljucan za proizvodnju kolagena, koji kozi daje elasticnost i cvrstinu, pomazuci joj da ostane hidrirana i sveza.
Prirodne kiseline prisutne u brusnici, poput salicilne kiseline, deluju blago eksfolirajuce, uklanjajuci mrtve celije koze i sprecavajuci zacepljenje pora. Zbog toga brusnica moze pomoci u borbi protiv akni i drugih koznih upala. Takodje, njena antibakterijska svojstva mogu smanjiti rizik od infekcija i iritacija na kozi.
Brusnica se moze koristiti i spolja, u vidu maski ili tonika za lice, kako bi posvetlila ten i smanjila crvenilo. Sok od brusnice moze delovati kao prirodni adstringent, stezuci pore i balansirajuci lucenje sebuma, sto je korisno za osobe sa masnom i problematicnom kozom.
Brusnica i mrsavljenje
Brusnica moze biti odlican dodatak ishrani za one koji zele da izgube visak kilograma. Niskokaloricna je i bogata vlaknima, sto pomaze u duzem osecaju sitosti i smanjuje potrebu za grickanjem izmedju obroka. Vlakna takodje poboljsavaju varenje i podsticu zdravu crevnu floru, sto moze doprineti boljem metabolizmu.
Pored toga, brusnica sadrzi antioksidanse i polifenole koji pomazu u smanjenju upalnih procesa u organizmu, a poznato je da hronicne upale mogu biti povezane s gojaznoscu i otezanim mrsavljenjem. Njene prirodne kiseline mogu podstaci sagorevanje masti, dok njen diureticki efekat pomaze u izbacivanju viska tecnosti iz organizma, smanjujuci nadutost.
Sok od brusnice bez dodatog secera cesto se koristi u detoksikacionim planovima ishrane jer pomaze u eliminaciji toksina i poboljsava rad jetre, sto moze pozitivno uticati na metabolizam masti. Medjutim, vazno je konzumirati je u umerenim kolicinama i birati prirodne varijante bez secera kako bi se izbegao suprotan efekat – unos suvisnih kalorija.
Brusnica u ishrani
Brusnica je veoma prilagodljiva namirnica koja se moze konzumirati na vise nacina – sveza, susena, u obliku soka, caja ili dodataka ishrani. Njena kiselkasta i osvezavajuca aroma cini je odlicnim sastojkom za razne recepte, od slanih do slatkih jela.
Nacini konzumacije brusnice:
- Sveza brusnica – Moze se jesti sama, dodavati u salate, smutije ili praviti prirodni sok. Bogata je vitaminima i antioksidansima, ali zbog svoje kiselosti nije pogodna za svakoga.
- Susena brusnica – Popularan dodatak musliju, jogurtu, ovsenoj kasi ili kao zdrava uzina. Vazno je birati susenu brusnicu bez dodatog secera kako bi se izbegao nepotreban unos kalorija.
- Sok od brusnice – Cesto se koristi za poboljsanje zdravlja urinarnog trakta i imuniteta. Preporucuje se konzumacija prirodnog soka bez dodatih secera.
- Caj od brusnice – Smatra se korisnim za varenje, detoksikaciju i jacanje imuniteta. Moze se praviti od osusenih plodova ili listova brusnice.
- Brusnica u kuvanju i pecenju – Dodaje se u kolace, mafine, domace energetske plocice, ali i u slana jela poput umaka za meso (posebno curetinu i piletinu).
Saveti za upotrebu:
- Ako konzumiras brusnicu zbog zdravstvenih benefita, najbolje je da biras prirodne varijante bez dodatog secera i konzervansa.
- Dnevna preporucena kolicina zavisi od oblika brusnice – obicno oko 30g suve brusnice ili jedna casa prirodnog soka dnevno.
- Kombinacija brusnice sa orasastim plodovima, medom ili jogurtom moze poboljsati njen ukus i povecati nutritivne vrednosti obroka.
Brusnica za sta je dobra ? Brusnica i zdravlje srca
Brusnica za sta je dobra ? Brusnica i zdravlje srca . Brusnica je vrlo korisna za zdravlje srca zbog svojih mocnih antioksidativnih svojstava i sposobnosti da poboljsa zdravlje krvnih sudova.
Brusnica za sta je dobra ? Brusnica i zdravlje srca. Sadrzi flavonoide, posebne biljne molekule koji pomazu u smanjenju upala i sprecavaju oksidativna ostecenja koja mogu povecati rizik od srcanih bolesti. Ovi antioksidanti, kao sto su proantocijanidini, smanjuju oksidaciju LDL holesterola (loseg holesterola), koji je kljucni faktor u razvoju ateroskleroze, tj. zadebljanja i suzavanja arterija.
Brusnica takodje podrzava zdravlje krvnih sudova, cineci ih elasticnijima i poboljsavajuci cirkulaciju, cime se smanjuje opterecenje na srce i krvne sudove. Ovo možz pomoci u odrzavanju zdravog krvnog pritiska i smanjenju rizika od hipertenzije, sto je cest faktor rizika za srcane bolesti.
Istrazivanja su pokazala da redovna konzumacija brusnice moze smanjiti nivo triglicerida, cime se smanjuje rizik od srcanih bolesti. Takodje, brusnica pomaze u smanjenju upalnih procesa u telu, sto moze biti korisno za osobe sa kardiovaskularnim bolestima, jer kronicne upale cesto doprinose problemima sa srcem.
Za najbolje rezultate, brusnicu je najbolje konzumirati u prirodnoj formi, bilo kao svezu, susenu ili u obliku soka bez dodatog secera, kako bi se maksimizirale njene koristi za zdravlje srca.
Brusnice za sta su dobre ? Moguce nuspojave i kontraindikacije
Brusnice za sta su dobre ? Moguce nuspojave i kontraindikacije. Iako je brusnica generalno sigurna za vecinu ljudi, postoje neke potencijalne nuspojave i kontraindikacije koje treba imati na umu prilikom konzumacije.
- Kiselost – Brusnica je prirodno kisela, sto moze izazvati nelagodnost kod osoba sa osetljivim zelucem, gastritisom ili gastroezofagealnim refluksom (GERB). Kiselost moze pogorsati simptome poput zgaravice, refluksa ili bolova u stomaku.
- Interakcije sa lekovima – Brusnica moze uticati na efikasnost odredjenih lekova. Na primer, osobe koje uzimaju lekove za razređivanje krvi, poput warfarina, treba da budu oprezne. Brusnica moze povecati rizik od krvarenja, jer sadrzi prirodne antiagregante koji sprecavaju zgrusavanje krvi. U ovom slucaju, preporucuje se konsultacija sa lekarom pre nego sto se brusnica ukljuci u ishranu.
- Moguce alergijske reakcije – Iako su alergije na brusnicu retke, neke osobe mogu iskusiti reakcije poput svraba, osipa ili otoka, narocito ako su alergicne na druge bobice. Ako primetite bilo kakve znakove alergijske reakcije, obratite se lekaru.
- Problemi sa mokracnim sistemom – Brusnica je poznata po tome sto pomaze u prevenciji infekcija urinarnog trakta, ali prekomerna konzumacija moze izazvati iritaciju mokracnog sistema kod osetljivih osoba. Takodje, ljudi sa istorijom bubreznih kamenaca, posebno onih koji se formiraju zbog visokog sadrzaja oksalata, trebalo bi da budu oprezni, jer brusnica moze doprineti stvaranju ovih kamenaca.
- Uticaj na nivo secera u krvi – Iako brusnica nije visoko kaloricna, neki komercijalni proizvodi poput soka od brusnice sadrze dodatne kolicine secera, sto moze uticati na nivo secera u krvi, narocito kod osoba sa dijabetesom. Preporucuje se da se koristi prirodni sok ili sveze plodove brusnice bez dodataka.
Preporucuje se umerenost u konzumaciji brusnice i konsultacija sa lekarom, narocito ako imate bilo koju od gore navedenih stanja ili uzimate lekove koji mogu imati interakciju sa brusnicom.