opekotine i oparotine

opekotine i oparotine

Opekotina (lat. combustio) je vrsta hipertermicke povrede koja moze nastati dejstvom elektricne struje, hemikalija, suve toplote, vrele tecnosti i gasa.
Share this:

Opekotine prirodno lecenje 2021

Opekotina (lat. combustio) je vrsta hipertermicke povrede koja moze nastati dejstvom elektricne struje, hemikalija, suve toplote, vrele tecnosti i gasa.

Opekotine prirodno lecenje .Opekotina je ostecenjenje koze izazvano vlaznom ili suvom toplotom , hemikalijama ili elektricitetom.

Vecina opekotina se zadobija kod kuce i izazvana je kljucalom vodom , vrucim uljemm ili mascu ili vrucom hranom . Najblaze opekotine su poznate kao opekotine ” prvog stepena ” .

One mogu biti crvene i bolne , sa malim otokom . Njih mozete sami leciti pod uslovom da ne zahvataju vecu povrsinu od vase sake . Ozbiljnije povrede mogu da budu posledice pozara , pare ili hemikalija .

knjige 728 90

Srednje teske ” drugi stepen ” opekotine su crvene i bolne , sa plikovima i oticanjem . Teske ” treci stepen ” opekotine u pocetku ne bole zbog ostecenja nerava; koza je ugljenisana ili crna , bela ili crvena .

Nema plikova , ali postoji ozbiljan otok . Teske opekotine zahtevaju hitno bolnicko lecenje.

opekotine i oparotine
opekotine i oparotine

Brza prva pomoc je sve sto je potrebno za vecinu manjih opekotina i oparotina . prvi korak u lecenju je potapanje opecenog mesta u hladnu vodu tokom najmanje 20 minuta . To rashladjuje kozu , zaustavlja napredovanje opekotine i ublazava bol .

Nastavite sa odrzavanjem povredjenog mesta cistim i sa stavljanjem umirujucih obloga i jacanjem sposobnosti svoga organizma da se sam leci uzimanjem nekog od ovde preporucenih lekova.

Najbitnije na pocetku

Reagujte brzo . Mozete sami bezbedno leciti opekotine koje zahvataju samo povrsinski sloj koze , u zavisnosti od velicine ; cak i opekotone prvog stepena zahtevaju medicinsko zbrinjavanje ako zahvataju veliku povrsinu ( vecu od velicine sake).

Dublje opekotine i one izazvane elektricitetom zahtevaju hitan medicinski tretman.

Sta pre mozete stavite na opecenu kozu pod hladnu tekucu vodu ako je to moguce ( tekuca voda ostaje hladna) , i to najmanje 20 minuta . Ako nemate vode na raspolaganju , upotrebite bilo koju drugu hladnu, neiritirajucu tecnost , kao sto su mleko ili ledeni caj .

Uklonite nakit ili odecu koje mogu stezati povredjenu oblast ako se pojavi otok .

Labavo previjte opekotinu privremenim zavojem od plasticne folije ili plasticne kese . Mokra tkanina se moze staviti odozgo da bi obezbedila hladjenje posle pocetnog dvadesetominutnog tretmana hladnom vodom .

Vodite racuna da ne probusite nijedan plik. Oni su prirodan zastitni omotac.

Opekotine nemojte dirati najmanje 24 casa da bi mogle poceti da zarastaju same od sebe . Ako pukne neki plik , ocistite to mesto , stavite neku antisepticku kremu i onda labavo prekrijte zavojem.

Ako ste propustili :

Neprijatan miris stopala

Neplodnost

I nasa nova knjiga u prodavnici ” hrana kao lek ” mozete je poruciti sirom sveta .

Okrenite se prirodnim isceliteljima

opekotine prirodno lecenje

Opekotine prirodnolecenje.in.rs

Posto ste vasoj opekotini dali dva ili tri dana da se izleci , mozete pokusati sa primenom bilo kog od sledecih lekova.

Istisnite ili sastruzite malo gela aloe vere iz sveze isecenog lista i stavite ga na opekotinu . Gel koji hladi smanjuje bol , vlazi kozu i drzi bakterije i vazduh dalje od opekotine . Ako nemate biljku , dva ili tri puta na dan stavljajte kremu ili gel na bazi aloe vere.

Cvetovi kamilice , nalik beloj radi , dugo se koristi kao lek za opekotine . Da bi ste pomogli brzem izlecenju opekotine , , stavljajte kremu od kamilice ( iz prodavnica zdrave hrane ) ili napravite oblogu koristeci pamucnu tkaninu potopljenu u jaku biljnu infuziju kamilice.

Mast od nevena

Drugi blagi iscelitelj je mast od nevena , napravljena od cvetova bastenskog nevena. Stavljajte je onoliko cesto koliko je to potrebno.

Mozete napraviti umirujucu oblogu potapanjem parceta tkanine u rastvoren destilovan hemamelis , ili u ohladjen caj napravljen od nevena , misjakinje ili cvetova zove. Stavljajte oblogu 3 ili 4 puta na dan.

Zuti cvetovi kantariona sadrze hipericin , supstancu cuvenu po svojoj sposobnosti da leci rane i opekotine. On je sastavni eo masti od kantariona , koja moze da se nanosi na opekotinu tri puta na dan .

Cvetovi se takodje suse i mogu se koristiti za pravljenje lekovite obloge . Stavite jednu kafenu kasiku osusene biljke u solju kljucale vode , pustite da se natapa pet minuta i procedite.

knjige 728 90

Potopite parce tkanine u ohladjen caj i stavljajte ga na opceno mesto dva puta na dan.

Namirnice kao pomoc

nabacite malo meda . Naucnici u Indiji su utvrdili da je med bio efikasniji na opekotinama nego srebro – sulfadiazin – aktivni sastojak u konvencionalnim kremama za lecenje opekotina . Tokom istrazivanja uoceno je da opekotine prekrivene medom zarastaju brze i sa manje bola i oziljaka .

Potopite peskir u ledeno punomasno mleko i stavite ga na opekotinu da stoji deset minuta svaki put kada ga primenjujete .

Hemeopatski lekovi

Stavljajte Urtica ili Hypercal – dostupne u vidu masti ili tinkutura – na sve opekotine bez plikova.

Za opekotine sa plikovima na svaki sat oralno uzimajte Cantharis.

Pratite nas na drustvenim mrezama

Facebook

Twitter

Da li pozvati lekara?

Ako neka osoba pretrpi teske opekotine , ukljucujuci hemijske i opekotine izazvane elektricitetom , potrebno joj je hitno medicinsko zbrinjavanje . Pozovite 194 ili sto je pre moguce odvedite tu osobu do najblizeg bolnickog odeljenja za hitne slucajeve .

Blaga opekotina zahteva medicinsko lecenje ako zahvata velike povrsine koze ili je veoma bolna . Potrazite lekarski savet za opekotine na licu ili sakama , , ili ako opekotina prekriva povrsinu vecu od velicine sake osobe koja je povredjena ( prema tome , dovoljna je manja opecena oblast kod bebe nego kod odrasle osobe ).

Takodje treba posetiti lekara ako zrtva ima povisenu temperaturu , drhtavicu , ako povraca ili ima otecene zlezde ; ili ako mesto opekotine neprijatno mirise ili iz njega curi gnoj .

Lecenje iznutra ka spolja

Ehinacea , koja jaca imuni sistem ,, zaustavlja infekciju i moze pomoci da vasa koza sama sebe obnovi .Kupite tinkuru ( 1:5 u 45% alkoholu ) i uzimajte 15 kapi u vodi tri puta na dan .

Gotu kola ( ili indijski lisaj ) je mala tropska biljka ciji listovi imaju dragocena svojstva za lecenje rana . Oni se koriste u obliku kapsula , kao i u vidu masti za spoljasnu upotrebu . Za opekotine uzimajte do tri puta na dan jednu ili dve kapsule od 300 mg sa hranom .

knjige 728 90

Predskolska deca su u najvecem riziku od slucajnih opekotina . Vatra u kuci je najociglednija opasna zona . Ako imate kamin , ne stavljajte nista na njegov okvir sto moze dovesti vase dete u iskusenje da se popne na njega da bi to dohvatilo .

Ukoliko imate otvoreno ognjiste , po zakonu morate imati resetku za zar ako imate decu u kuci . Izaberite veliku resetku ” otpornu na decu ” i pricvrstite je za zid da bi ste zastitili svoje dete od opasnosti .

Kuhinja preti mnogim opasnostima . Ako je to moguce, drzite svoje dete izvan kuhinje dok kuvate . Drzite gajtan posude za zagrevanje vode dalje od ivice povrsine za rad ; okrenite drske od serpe ka unutra i , ako je to moguce , uvek koristite ringle udaljene od ivice sporeta.

Nikada ne sipajte vodu preko zapaljenog ulja , kao na primer u serpu sa mrezom za przenje , jer ce to izazvati eksploziju sa vatrom . Umesto toga , pokrijte serpu mokrim peskirom da bi ste ugasili vatru .

Rostilji su glavni uzrok ozbiljnih opekotina : oni mogu iznenada izbaciti plamen kada zapaljiva tecnost kane na ugalj . Za malu decu je veca verovatnoca da ce se opariti nego za stariji decu i odrasle .

Vecina oparotina je izazvana prosutim vrucim napicima – solja caja ili kafe je dovoljno vruca da opari dete prvih 15 minuta posle pripremanja . Drzite sva vruca pica daleko od domasaja dece i koristite podmetace za jelo umesto stolnjaka koji bi dete moglo da povuce .

Cak i u vreme kupanja nosii sa sobom opasnost , posebno kada vase dete vec zna kako da otvori cesmu . Uvek prvo pustite hladnu vodu kada punite kadu , i podesite termostat za vrucu vodu na ne vise od 54 C, kako bi ste smanjili mogucnost nastajanja oparotina . Dovoljne su samo tri sekunde da bi se dete opeklo.

Saveti za prvu pomoć kod opekotina izvor : yt Prakticna zena

Da li ste znali ?

Stari Egipcani su koristili praziluk za lecenje opekotina . Iako se ovaj lek danas ne koristi , bilo , je svakako , koristi od koriscenja praziluka jer on ima znacajne antibakterijske osobine i mogao je da pomogne u sprecavanju infekcije.

Ohladite oparena usta

Gutanja vruceg napitka , punjenje usta pitom od mesa podgrejanom u mikrotalasnoj pecnici , probanje pice sa sirom sve to moze izazvati bolne opekotine unutar vasih usta .

Tkivo na krovu vase usne duplje je veoma tanko i lako se opece . opekotini unutar vasih usta . Tkivo na krovu vase usne duplje je veoma tanko i lako se opece . Opekotini unutar vasih usta ce, kao i povredama bilo kog drugog dela vaseg tela , biti potrebno neko vreme da se izleci .

Prepustena sama svojim sredstvima vasa usta bi trebalo da se potpuno izlece za otprilike nedelju dana , a vi mozete smanjiti vreme izlecenja ako brzo delujete hladjenjem opekotine.

Svuda voda , voda

Kao i sa opekotinom na kozi , najbolje sto mozete uraditi sa oparenim ustima je da ih hladite . A najlakse je to uraditi hladnom vodom . provedite 5 do 10 minuta jednostavno ispirajuci , izbacujuci i grgoljeci hladnu vodu sve dok se bol u vasim ustima ne ublazi .

Jos brzi metod je upotreba leda ako mozete brzo da ga nabavite . Sisite kockice leda dok zarenje ne prestane .

Kada ste zavrsili pocetno hladjenje , ispirajte usta i grlo rastvorom soli u vodi . Umesajte pola kafene kasike soli u casu tople vode i ispirajte usta tim rastvorom . ( Nemojte ga gutati ). So je antiseptik i pomoci ce da se opekotina ocisti i dezinfikuje .

Propustite !

Starinsko lecenje opekotina je bilo mazanje buterom . Ovo je , verovatno , toliko razumno koliko i pokusaj da se ugasi vatra benzinom . Stavljanje masti na opekotinu samo ce zadrzati toplotu unutra i pogorsati opekotinu . Drzite se , umesto toga , velike kolicine hladne vode.

Ohladite i zasladite

Za rashladjivanje usta opecenih picom najbrzi nacin , koji donosi ii najvise uzivanja , narocito ako imate 8 godina , jeste hladjenje kuglom , ili tri , sladoleda.

Ne usporavajte proces izlecenja

Tokom nekoliko dana posto ste opekli usta uzdrzavajte se od vrucih napitaka . Ostavite caj i kafu da se hlade dok ne postanu mlaki pre nego sto ih unesete u usta , ili se drzite neko vreme hladnih pica.

Privremeno skinite hleb sa tvrdom korom sa menija za rucak . Isto se odnosi i na cips , sirovu sargarepu i hrskave jabuke . Sve ove namirnice mogu ogrebati opekotinu koja zarasta.

Mozda bi ste takodje zeleli da izbegavate ljuta jela , jer ce ona izritirati ostecenu kozu .

Probajte lekovito biljno sredstvo za ispiranje usta

Listovi kupine imaju antibakterijske i antiinflamatorne osobine . Napravite esenciju stavljanjem 10 gr osusenih listova u 100 ml ( 3.5 fl oz )hladne vode . Stavite to da prokljuca i ostavite da se natapa 15 minuta .

Procedite , zasladite medom ako zelite i koristite kao sredstvo za ispiranje usta i grla onoliko cesto koliko vam se svidja .

Pogledajte nasa pravila o kolacicima , kako koristimo kolacice , ako zelite da saznate vise o nama posetite ovu sekciju.

Dezinfekcija opekotine

Dezinfekcija opekotina: Prvi koraci u pravilnom tretmanu

Opekotine mogu nastati iz razlicitih razloga – od dodira s vrucim predmetima do izlozenosti hemikalijama ili suncevim zracima. Bez obzira na uzrok, pravilna dezinfekcija je kljucna kako bi se sprecile infekcije i ubrzao proces zarastanja.

Prvi korak kod opekotine jeste hladjenje koze pod mlazom mlake vode 10 do 15 minuta. Ovo ne samo da smanjuje bol vec i sprecava dublje ostecenje tkiva. Nikako ne treba koristiti led, jer moze pogorsati povredu.

Dezinfekcija opekotine – Nakon hladjenja, vazno je dezinfikovati opeceno područje blagim antiseptikom, poput rastvora povidon-joda ili hlorheksidina. Izbegavajte agresivne supstance poput alkohola i hidrogena, jer mogu dodatno iritirati kozu i usporiti zarastanje.

Ako se pojave plikovi, ne treba ih probijati jer prirodno sluze kao barijera protiv infekcija. Opeceno mesto treba prekriti sterilnom gazom i po potrebi naneti antibiotsku mast kako bi se sprecila bakterijska infekcija.

U slucaju tezih opekotina, pracenih jakim crvenilom, otokom ili pojavom gnoja, obavezno je potraziti medicinsku pomoc. Pravilna nega i dezinfekcija mogu znacajno doprineti brzom i sigurnom oporavku, ali ako se simptomi pogorsaju, profesionalni tretman je neophodan.

Zarastanje opekotina

Zarastanje opekotina: Proces i saveti za brzi oporavak

Proces zarastanja opekotina zavisi od njihovog stepena i pravilne nege nakon povrede. Povrsinske opekotine prvog stepena, poput crvenila od sunca, obicno zarastaju u roku od nekoliko dana, dok opekotine drugog stepena, koje ukljucuju plikove, mogu zahtevati nekoliko nedelja. Opekotine treceg stepena su najteze i zahtevaju medicinsku pomoc, jer mogu ostetiti dublje slojeve koze i tkiva.

Da bi zarastanje bilo sto brze i bez komplikacija, vazno je odrzavati ranu cistom i hidriranom. Nakon dezinfekcije, preporucuje se upotreba krema sa pantenolom, alantoinom ili aloe verom, koje pomazu u regeneraciji koze. Prekrivanje rane sterilnom gazom stiti je od infekcija i spoljasnjih iritacija. Takodje, ishrana bogata vitaminima A i C moze ubrzati regeneraciju koze i jacati imunitet.

Tokom zarastanja, vazno je izbegavati cesanje i skidanje krasti, jer to moze usporiti oporavak i povecati rizik od oziljaka. Ako opekotina ostavi tamne fleke ili oziljke, prirodna ulja poput kantariona ili shea butera mogu pomoci u obnavljanju koze. Medjutim, ako rana ne zarasta pravilno ili pokazuje znake infekcije, potrebno je potraziti savet lekara kako bi se sprecile ozbiljnije komplikacije.

Kako leciti opekotine drugog stepena

Kako leciti opekotine drugog stepena

Opekotine drugog stepena su ozbiljnije povrede koje zahvataju i dublje slojeve koze, cesto uz pojavu plikova, jake crvenosti i otoka. Pravilna nega je ključna kako bi se ubrzao proces zarastanja i sprecile infekcije.

Prvi koraci u lecenju

Odmah nakon opekotine, opeceno mesto treba hladiti pod mlazom mlake vode 10-15 minuta. Ovo pomaze u smanjenju temperature tkiva i ublazavanju bola. Ne preporucuje se stavljanje leda, paste za zube ili masnih krema, jer mogu pogorsati stanje.

Dezinfekcija i zastita rane

Plikovi koji se formiraju ne bi trebalo da se buse, jer sluze kao prirodna barijera protiv infekcija. Opeceno podrucje treba pazljivo dezinfikovati blagim antiseptikom (povidon-jod, hlorheksidin) i naneti antibiotsku mast kako bi se sprecila bakterijska infekcija. Nakon toga, rana se prekriva sterilnom gazom ili specijalnim hidrokoloidnim oblogama koje ubrzavaju zarastanje i smanjuju bol.

Oporavak i prevencija oziljaka

Tokom procesa zarastanja, vazno je odrzavati ranu vlaznom pomocu krema sa pantenolom ili aloe verom. Takodje, ishrana bogata proteinima, vitaminom C i cinkom moze pomoci u regeneraciji koze. Ako rana ne pokazuje znakove poboljsanja, postane crvena, otecena ili se pojavi gnoj, obavezno je potraziti medicinsku pomoc kako bi se sprecile komplikacije.

1. Klasifikacija opekotina po stepenu

  • Prvi stepen – Zahvata samo povrsinski sloj koze (epidermis), uz crvenilo i bol, ali bez plikova.
  • Drugi stepen – Prosiruje se na dublje slojeve koze (dermis), uz plikove, bol i otok. Moze se dalje deliti na povrsinske i dublje opekotine drugog stepena.
  • Treci stepen – Ostecuje sve slojeve koze, ukljucujuci nerve, pa moze biti bezbolna. Koza moze izgledati belo, ugljenisano ili smedje.
  • Cetvrti stepen – Najtezi oblik opekotina, gde su zahvaceni i misici, tetive, pa cak i kosti.

2. Vrste opekotina prema uzroku

  • Toplotne opekotine – Nastaju od vatre, vrelih tecnosti ili pare.
  • Hemijske opekotine – Izazvane kiselinama, bazama ili drugim korozivnim hemikalijama.
  • Elektricne opekotine – Posledica udara struje, koje mogu imati i unutrasnje povrede tkiva.
  • Radijacione opekotine – Uglavnom nastaju od UV zracenja (suncane opekotine) ili zracenja u medicinske svrhe.

3. Medicinske metode lecenja tezih opekotina

Kod tezih opekotina (drugi stepen – dublje, treci i cetvrti stepen), medicinska nega moze ukljucivati:

  • Debridman – Uklanjanje mrtvog tkiva kako bi se sprecile infekcije.
  • Hirurske intervencije – Kod ozbiljnih slucajeva moze biti potrebna transplantacija koze.
  • Terapija vlaznim oblogama – Koristi se za ubrzavanje zarastanja i smanjenje bola.
  • Antibiotska terapija – U slucaju infekcija ili preventivno kod tezih opekotina.

4. Prevencija i prva pomoc kod opekotina

  • Nosenje zastitne opreme pri radu sa hemikalijama, vatrom ili vrelom vodom.
  • Upotreba kreme sa SPF faktorom kako bi se sprecile suncane opekotine.
  • Pravilna prva pomoc (hladna voda, sterilna obrada, izbegavanje kucnih “lekova” poput ulja ili paste za zube).
Share this: