Mucnina jutarnja 2021
Mucnina jutarnja. Kada trudnica svakodnevno ima napade mucnine , to nije nikakvo iznenadjenje .
Ali to ne znaci da se oni mogu objasniti . Lekari misle da jutarnja mucnina – koja se ne javlja obavezno ujutru – moze biti rezultat rastuceg nivoa estrogena , blage dehidracije ( nedovoljno unosenje vode da bi se odrzala unutrasnjost organizma dovoljno vlaznom ) , ili nizeg secera u krvi koji je karakteristika rane trudnoce .
Stres , putovanje , neke namirnice , prenatalni vitamini i odredjeni mirisi mogu pogorsati ovaj problem .
Verovatno cete sa radoscu prihvatiti misao da novi zivot raste u vama , ali izgleda da vase telo cini sve samo ne izaziva radost . S obzirom na to koliku mucnuninu osecate , imate potpuno pravo da promrljate nekoliko reci koje nesmemo napisati i da s vremena na vreme prasnete na svog partnera .
Imate takodje i pravo na neko olaksanje . Kada deluje kao da se vas stomak vozi na rolerkosteru , probajte ovde nabrojane strategije za umirenje , olaksanje i sredjivanje njegovih tegoba .
Pristupite svakom biljnom leku sa istom obazrivoscu kao sto bi ste i sa drugim lekovima u trudnoci – najbolje je je prvo se konsultovati sa svojim lekarom ili babicom.
Pocastite svoj stomak
Nista ne pobedjuje jutarnju mucninu kao solja caja od djumbira . Ova lekovita biljka jakog ukusa se koristi i protiv mucnine nastale usled kretanja. Da bi ste napravili caj od djumbira , koristite kesice caja ove biljke , dostupne u prodavnicama zdrave hrane i supermarketima , ili dodajte 1/2 kafene kasike izrendanog korena djimbira jednoj solji veoma vruce vode , ostavite da se natapa 5 minuta , procedite i to polako pijte.
Biljni cajevi napravljeni sa kamilicom , limun travom i nanom su takodje poznati po tome sto smanjuju mucninu . Stavite jednu do dve kafene kasike osusene lekovite biljke u solju vruce vode .
Izbegavajte , medjutim , caj od nane ako imate gorusicu .
Skuvajte sebi solju caj od lista maline . Ova lekovita biljka se koristi da pomogne kod jutarnje mucnine – a mnoge zene je piju u dozama koje se postepeno povecavaju u kasnoj trudnoci da bi olaksale porodjaj jer ona uskladjuje rad misica materice.
Koristite jednu do dve kafene kasike osusene biljke na solju vruce vode . Pijte ne vise od jedne solje na dan u prva tri meseca trudnoce ( i izbegavajte tablete lista maline ).
Neke osobe savetuju da nebi trebalo uzimati list maline u ranoj trudnoci i da bi trebalo da ga izbegavaju zene koje imaju rizik od spontanog abortusa ili prevremenog porodjaja , ali izgleda da ne postoji nijedan naucni dokaz o njegovim nezeljenim efektima uprkos njegovoj vekovnoj veoma sirokoj upotrebi sirom sveta.
Medjutim , da bi ste bili sigurni , konsultujte svoju babicu ili lekara .
Da bi ste sredili svoj stomak , pijte obicno pivo od djumbira ( dzindzer ejl ) koje je stajalo na sobnoj temperaturi .
-
Borovnica kao lek 2024
Borovnica kao lek – U narodnoj medicini se koristi: Za snizenje nivoa secera u krvi, za prevenciju i lecenje bolesti organa za varenje, bubrega, organa za disanje, kod reumatizma i hemoroida, za ciscenje krvi.
Iako niko nezna zasto ( u dzindzr ejlu koji se kupuje u prodavnicama nemadovoljno djumbira da bi imao efekta ) , ono deluje kod mnogih buducih majki koje imaju mucninu . nemojte , ipak , piti penusavi dzindzer ejl .
Baloncici potpomazu preteranu proizvodnju zeludacne kiseline – upravo ono sto vama ne treba .
Zvacite seme anisa ili divlje mirodjije , koje je poznato po tome da umiruje stomacne tegobe .
Osecajte se bolje sa vitaminom B6
Pratite nas i na Facebook
U nekim istrazivanjima zene koje su tokom tri dana uzimale 25 mg vitamina B6 tri puta na dan ( ukupno 75 mg dnevno) smanjile su mucninu i povracanje povezane sa trudnocom .
Ali treba da znate da je 10 mg na dan gornja bezbedna granica ( engl. Upper Safe Limit) za vitamin B6 a zajednicko mu je sa drugim vitaminima da , ako ste trudni , ne treba da ga uzimate bez predhodne konsultacije sa svojim lekarom ili babicom.
Da li pozvati lekara?
Bez obzira koliko se osecate nesrecno , jutarnja mucnina postaje uzrok za brigu samo ako ne mozete zadrzati nikakvu hranu ili tecnost i pocnete mnogo da gubite na tezini .
Kontaktirajte svog lekara ako se mucnina ili povracanje nastavi posle 4 meseca i ako kucni lekovi ne deluju .
Odmah pozovite lekara ako povracate krv ili sadrzaj koji lici na talog kafe , ako ste izgibili vise od jednog kilograma , ili ako imate produzeno , tesko povracanje , koje moze dovesti do dehidracije i pothranjenosti .
Zaposlenost rucnih zglobova
Pokusajte da nosite akupresurne narukvice , dostupne u apotekama , napravljene za osobe koje imaju mucninu . One neprestano pritiskaju akupresurne tacke za mucninu .
Ako nemozete naci narukvicu , upotrebite svoje prste da bi ste primenili pritisak . Okrenite ruku , sa podlakticom nagore . Locirajte tacku udaljenu dve sirine palca od prevoja vaseg rucnog zgloba ” mrtvu tacku ” izmedju ligamenata .
Pritiskajte ovu tacku palcem i polako brjite do 10 . Ponovite to 3 do 5 puta , ili sve dok mucnina ne popusti .
Udavite mucninu
Voda je najbolji lek . Koliko god to delovalo neveovatno , zene koje piju casu vode svakog sata mnogo manje imaju jutarnju mucninu . Popijte , takodje , casu vode svaki put kada nocu ustanete iz kreveta da idete u toalet .
Time cete pomoci da vam dan zapocne sto je moguce bolje . Pogledajte vodu u toaletu pre nego sto isperete solju . Ako pijete dovoljno vode , vas urin bi trebalo da bude jako bezbojan .
Ako je taman , tone na dno ili ima suvise jak miris , treba da unosite vise tecnosti .
Ako nista ne ostaje u vasem zelucu , pocastite se vocnim sladoledom na stapicu . On pomaze da se nadoknadi secer izgubljen povracanjem . A posto se sladoled na stapicu pravi sa smrnutom vodom , on takodje pomaze vasu hidrataciju .
Probajte lek od limuna
Udisite miris parceta limuna . Neke trudnice izjavljuju da im , iz nepoznatih razloga , to pomaze kod jutarnje mucnine .
Mozete takodje probati da popijete vodu sa limunom ili neki drugi napitak na bazi limuna .
Izrendajte malo spoljasnjeg dela kore grejpfuta , pomorandze ili mandarine ( deo koji ima boju ) i dodajte ga svom caju . Ali se uverite da ste dobro oprali koru voca .
Nemojte ici sa praznim stomakom
Ujutru mozda mozete da sprecite mucninu tako sto cete jesti pre nego sto ustanete iz kreveta . Drzite krekere pored kreveta i pojedite nekoliko cim se probudite .
Jedite mnogo malih obroka tokom celog dana . Male kolicine hrane se mnogo lakse tolerisu nego veliki obroci . Zapravo , bilo bi dobro da uzinate na svakih sat ili dva , odrzavajuci porcije malim.
Jedan grozd , jabuka , nekoliko komada kostunjavog voca ili parce ili dva sira su dobar izbor .
Uzimajte svoje prenatalne vitamine sa hranom da bi ste im pomogli da ostanu u organizmu . Cak i obican ili psenicni kreker moze pomoci .
Izbegavajte przenu , masnu hranu , koja obicno pogorsava i izaziva mucninu . Nezna se zasto – mozda jer se masna hrana sporije vari .
Nemojte omirisati nista lose
Mucnina jutarnja je u velikoj meri prouzrokovana mirisom – zene sa anosmijom ( nesposobnost mirisanja ) je skoro nikada nemaju . Ako ste skloni jutarnjoj mucnini , nastojite da boravite u dobro provetrenim prostorijama u kojima se ne sakupljaju mirisi od kuvanja ili dima cigareta .
Mozete sebe uhvatiti i u tome kako molite clanove porodice da bolje ciste svoje zube – jer neprijatan zadah takodje moze izazvati mucninu . Ova osetljivost obicno prolazi oko dvanaeste do cetrnaeste nedelje … tako da necete ostati zauvek gadljivi .
Mucnina jutarnja i kako je se resiti ?
Postoji mnogo razloga za jutarnju mucninu, ukljucujuci:
- Trudnoca: Mucnina jutarnja -Ovo je veoma uobicajen uzrok jutarnje mucnine, narocito u prvom tromesecju.
- Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB): Mucnina jutarnja – Ovo stanje uzrokuje povratak zeludacne kiseline u jednjak, sto moze iritantno delovati na njegovu sluznicu i izazvati mucninu.
- Pokretna bolest: Mucnina jutarnja – Neki ljudi su skloniji pokretnoj bolesti od drugih, a to se moze manifestovati kao jutarnja mucnina ako im je od putovanja ili drugih aktivnosti mucno.
- Anksioznost ili stres: Mucnina jutarnja – I ovi faktori mogu doprineti mucnini, naročito ako uzrokuju probleme sa spavanjem.
- Lekovi: Mucnina jutarnja – Neki lekovi mogu izazvati mucninu kao nuspojavu.
- Ostala medicinska stanja: Mucnina jutarnja -Postoji niz drugih medicinskih stanja koja mogu izazvati mucninu, pa je vazno da se obratite lekaru kako bi se iskljucili bilo kakvi osnovni uzroci.
Ako imate jutarnju mucninu, vazno je da se obratite lekaru kako bi dobili dijagnozu i razgovarali o opcijama lecenja. Postoji niz stvari koje mogu pomoci u ublazavanju mucnine, kao sto su:
- Promene u nacinu zivota: Mucnina jutarnja -Jedenje cesce manje obroka, izbegavanje masne ili zacinjene hrane i dovoljno spavanja mogu smanjiti mucninu.
- Bezreceptni lekovi: Mucnina jutarnja – Postoje brojni bezreceptni lekovi koji mogu pomoci u ublazavanju mucnine, kao sto su djumbir ili metvica.
- Lekovi na recept: Mucnina jutarnja – Ako bezreceptni lekovi nisu efikasni, lekar vam moze propisati jace lekove.
Vazno je napomenuti da ovo nije iscrpan spisak i da mozda postoje i druge stvari koje mogu pomoci u ublažzavanju vase mucnine. Molim vas, obratite se lekaru za individualne savete.”
Mucnina jutarnja kod muskaraca
Mucnina jutarnja –Stres: Stres moze uticati na probavni sastav i izazvati mucninu.
Anksioznost: Mucnina jutarnja – Anksioznost moze takodje uticati na probavni sastav i izazvati mucninu.
Nizak nivo secera u krvi: Mucnina jutarnja -Ako ne jedete dovoljno, nivo secera u krvi moze pasti i izazvati mucninu.
Dehidracija: Mucnina jutarnja -Ako ne pijete dovoljno tecnosti, mozete postati dehidrirani, sto moze dovesti do mucnine.
Pokretna bolest: Mucnina jutarnja – Ako ste skloni pokretnoj bolesti, putovanje automobilom, brodom ili avionom moze izazvati mucninu.
Upotreba droga i alkohola: Mucnina jutarnja- Upotreba nekih droga i alkohola moze izazvati mucninu.
Medicinska stanja: Mucnina jutarnja – Razlicita medicinska stanja, kao sto su refluks kiseline, gastritis i cirevi na zelucu, mogu izazvati mucninu.
Mucnina jutarnja i gastritis
Mucnina jutarnja moze biti simptom razlicitih stanja, ukljucujuci gastritis. Gastritis je upala sluznice zeluca koja moze biti uzrokovana:
- Helicobacter pylori: Mucnina jutarnja – Bakterija koja moze zarazitizeludac i ostetiti sluznicu.
- Nesteroidni protuupalni lijekovi (NSAID): Mucnina jutarnja Lekovi kao sto su aspirin, ibuprofen i naproxen mogu iritrirati sluznicu zeluca.
- Prekomerna konzumacija alkohola: Mucnina jutarnja – Alkohol moze ostetiti sluznicu zeluca.
- Pusenje: Mucnina jutarnja – Pusenje moze ostetiti sluznicu zeluca i otezati njeno zaceljivanje.
- Stres: Mucnina jutarnja -Stres moze uticati na probavni sastav i dovesti do gastritisa.
Simptomi gastritisa mogu ukljucivati:
- Jutarnju mucninu
- Gorusicu
- Bolove u trbuhu
- Povracanje
- Gubitak apetita
- Promene u stolici
Ako imate jutarnju mucninu i druge simptome gastritisa, vazno je da se obratite lekaru. Lekar ce vam moci postaviti dijagnozu i preporuciti odgovarajuce lecenje.
Lecenje gastritisa zavisi o uzroku. U nekim slucajevima, lekar ce vam propisati antibiotike za lecenje Helicobacter pylori. U drugim slucajevima, mozda ce vam biti potrebno da prestanete uzimati NSAID ili da smanjite konzumaciju alkohola. Lekar vam moze preporuciti i lekove za ublazavanje simptoma kao sto su gorusica i bolovi u trbuhu.