Означено: Maticnjak
- This topic is empty.
-
АуторЧланци
-
-
07/02/2022 у 6:25 pm #16458
Maticnjak
Maticnjak gajenje i lekovitost
Maticnjak ( melissa officinalis ), u narodu poznata kao matocina ,limun trava.
Najbolje raste na plodnim , rastresitim , umereno vlaznim , neutralnim i slabo kiselim zemljistima . Ne odgovaraju joj teska , suvise vlazna zemljista .
Na istoj parceli se moze gajiti 4 do 5 godina . Razmnozava se direktnom setvom , iz rasada i deobom busena .
[caption id="attachment_1956" align="aligncenter" width="377"] Maticnjak[/caption]
Seje se u jesen ili prolece . Najbolji rezultati se postizu kada se proizvodi iz rasada . Nega se sastoji od 2 do 3 kultiviranja , okopavanja i prihranjivanja .
Korov se unistava mehanicki ili hemijski posle prve berbe . Protiv gljiva se preporucuje ekstrat koprive ,
rastavica i pelina , ili fungicidi ako je neophodno . U toku jedne vegetacije dobijaju se dva otkosa . Kosi se pre cvetanja , a susi se u susari , na temperaturi do 40 C, da vlaga bude ispod 12%.
Maticnjak – biljka koja vraca radost zivota
Plinije ga je preporucivao za oci, Sveta Hildegarda za radost, Paracelzus ga je nazivao eliksirom zivota, a postoje beleske da je i Sekspiru bio omiljena biljka.
Francuski travar Maurice Messegue je rekao:
„Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajucih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, zenama opterecenim problemima, ocajnicima i onima sto ih prati osecaj poraza u zivotu savetujem ovu carobnu biljku koja obnavlja organizam, vraca snagu i radost zivljenja.“
Ova divna biljka ugodnog limunastog mirisa, srodnik je kadulje i lavande.
Pcele ga vole, pa zbog toga i nosi ime maticnjak (lat. Melissa officinalis), a nazivaju ga i melisa, limuncica, celinjak, limunka, maternjak, pcelinja metvica, rojevac i macina trava.
Maticnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno lekovite, mirisne, ukrasne, zacinske, aromaticne, medonosne i imaju industrijsku primenu.
U lecenju je zastupljen i cenjen od davnina.
Izvedeno je vise studija na temu delovanja maticnjaka na stres, nesanicu i napetost, a sve su potvrdile njegovu delotvornost. U kombinaciji s valerijanom jednako je delotvoran poput leka za smirenje triazolama, ali za razliku od njega ne uzrokuje nuspojave.
Dokazano je da maticnjak pojacava koncentraciju i podstice bolje resavanje tekstualnih i slikovnih zadataka.
Takodje se smatra da zbog antioksidanata, koji stite celije tela od ostecenja uzrokovanih oksidacijom, maticnjak pomaze i obolelima od Alzheimerove bolesti da poboljsaju pamcenje i koncentraciju.
ESCOP (Evropski naucni fitoterapijski komitet) sluzbeno je odobrio oralnu upotrebu maticnjaka za napetost, nemir i razdrazljivost.
Takodje je preporucio lecenje maticnjakom probavnih poremecaja kao sto su grcevi, te lokalno za herpes na usni.
Lekovito delovanje maticnjaka:
*pomaze kod depresije i stresa
- smanjuje glavobolje
-
podstice miran san
-
pomaze kod prekomernog rada stitnjace
-
smanjuje visoku temperaturu
-
ublazava trudnicke mucnine i menstrualne grceve
-
pomaze kod herpes simplexa
-
povecava kreativnost i koncentraciju.
Caj od maticnjaka
Maticnjak mozete koristiti kao caj, uvarak, tinkturu ili integralnu smesu lekovitog bilja (SIPF).
Za pripremu caja od maticnjaka prelite kasicicu suvog bilja sa dva decilitra vode.
U jednom ispitivanju tokom sest sedmica grupa studenata je pila caj od maticnjaka, a druga grupa placebo.
Prva grupa je bila manje pod stresom i imala znacajno bolje rezultate na testu, a delovanje maticnjaka trajalo je i sest sati posle ispijanja.
Stoga, ako ste vi ili vasa deca izlozeni jacim mentalnim naporima – pijte caj od maticnjaka.
Maticnjak za negu koze
Maticnjak je zbog svojih antivirusnih svojstava vrlo popularan u kozmetici. Od njega se prave losioni, tonici, hidrolati, kreme i slicno.
Tonik i parna kupka odlicni su za negu masne i problematicne koze, a pogoduju i mesovitoj kozi, jer hidriraju i vracaju ravnotezu.
[caption id="attachment_1746" align="aligncenter" width="338"] mast-od-maticnjaka[/caption]
Za pripremu vlastitog osvezavajuceg tonika pomesajte kasiku maticnjaka sa soljicom hamamelisa, ostavite da stoji sedam dana.
Zatim procedite i koristite jednom dnevno.
Karmelicanska vodica
1 + 1/2 svezih listova maticnjaka (75 g) ili 3 solje suvih listova maticnjaka (25 g)
1 kasika (4 g) iseckanog susenog korena angelike
1 kasika (5 g) semenki korijandera
1 stapic cimeta (7,5 cm)
5 celih karanfilica
1/4 do 1 kasicica naribanog muskatnog oraha
1 kasika fino iseckane kore limuna (6 g)
1 grancica slatkog majorana
750 ml – 1 litar vodke
Biljke staviti u teglu ili flasu sa sirokim otvorom i preliti sa vodkom. Zatvoriti teglu i ostaviti da stoji dve nedelje na hladnom i tamnom mestu, uz svakodnevno mesanje i muckanje sadrzaja. Zatim procediti kroz gazu u tamnu bocu. Koristiti jednu do dve kasicice dnevno rastvorene u hladnoj vodi, caju ili koktelu.
[embed]https://www.youtube.com/watch?v=CLndqxmzaJ8[/embed]
Maticnjak lekovita ukusna mirisna aromaticna biljka koju je lako uzgajati u basti izvor yt kanal misoo83
Sve u balansu – univerzalna blagodat za telo & dusu
To je veoma nezahtevna, visegodišnja, zeljasta biljka. Ova divno osvezavajuća letnja trava lako moze da se uzgaja na balkonu ili prozorskoj dasci. Slobodno raste, brzo se siri i mora da se drzi pod kontrolom kako postepeno ne bi zauzela citavu bastu.
Vizuelno, bujno zeleno lisce maticnjaka veoma je slicno listovima koprive. Sjajna povrsina lista gusto je prekrivena malim uljnim zlezdama. Na toploti ili pri laganom dodiru one ispustaju intenzivan miris nalik limunu, zbog cega se biljka naziva i limunska trava. Uzgred, to je srodnik nane, koja je takodje poznata po svom osvezavajucem dejstvu.
Njegov opustajuci i uravnotezujuci efekat bio je visoko cenjen jos u davna vremena. Do danasnjeg dana, pozitivan uticaj na nervni sistem jedno je od glavnih podrucja njegove primene.
Bilo da su u pitanju problemi sa spavanjem, nemir, nervoza, probavne smetnje, nazeb ili menstrualne tegobe: ovo etericno ulje ima harmonizujuce dejstvo na nase organe. Maticnjak moze da deluje stimulativno ali i umirujuce, moze da umiri grceve i ublazi bolove.
Maticnjak se koristi u vidu ukusnih cajeva, ulja, krema, kao ekstrakt u kozmetickim proizvodima, dodacima ishrani i lekovima.
Nastavi da citas sledi ono najzanimljivije !
Savrsena biljka za laganu letnju kuhinju
Listove maticnjaka mozete da dodate gotovo svuda. Njegova mediteranska nota posebno se dobro slaze sa letnjim jelima od povrca, prilozima od grilovanog povrca i pre svega salatama.
Odlicnog je ukusa kada se preradi u svezi pesto, za brza jela od testenine ili kao umak uz pladanj sirove hrane.
Zahvaljujuci aromi limuna, maticnjak se takodje odlicno slaze sa mnogim letnjim desertima i cesto se koristi kao ukusna dekoracija u porcijama sladoleda ili smrznutom jogurtu.
U najpopularnija osvezavajuca pica ubrajaju se sirup od maticnjaka, ledeni caj od maticnjaka ili voda sa ukusom svezeg maticnjaka. Takodje je cest sastojak u smutijima ili nekim letnjim koktelima.
Pratite nas i na drustvenim mrezama:
Recept za ledeni caj od maticnjaka – bez crnog caja i bez secera
Osvezavajuci napitak pripremljen od samo 2 sastojka – sve ostalo je opciono:
Sastojci za 1,5 litara ledenog caja
- 10 grancica maticnjaka (mozete da odaberete i one procvetale)
- 1 l vode
- 500 ml gazirane ili negazirane mineralne vode
- Opciono: sok od 1/2 limuna
- Opciono: po zelji zasladite medom
Priprema
Prvo skuvajte caj od maticnjaka i 1 litra vode. Caj treba da odstoji najmanje 10 minuta. Stabljike ostaju u loncu dok se caj ne ohladi. Cim dostigne sobnu temperaturu, stavlja se u frizider. Kada se caj ohladi, uklonite stabljike, dodajte mineralnu vodu i posluzite uz kockice leda.
Maticnjak bi cak mogao da se stavi u kockice leda pre zamrzavanja – on za tren oka doda ono nesto posebno izgledu i ukusu svakog pica!
Lagana svezina za kozu i kosu
I pod tusem se radujemo rashladjujucoj citrusnoj svezini nakon vrelog letnjeg dana. Maticnjak se zbog toga cesto koristi u gelovima za tusiranje, samponima i regeneratorima za kosu. Posebno dobro deluje na lomljivu i ostecenu kosu, na primer posle odmora na moru. Regenerator pomaze ostecenoj kosi da postane glatka i da ponovo zablista.
Maticnjak je takodje cesto sastavni deo krema ili tonika za lice. Umiruje osetljivu kozu, ujednacava mesovitu kozu, sprecava nastanak necistoca i osigurava da se postojece akne brzo povuku.
Ekstrakt od lista maticnjaka takodje je odlican lek za cireve. Polifenoli sadrzani u njemu obezbedjuju antivirusno dejstvo koje podstice proces zarastanja i vezikule se ne sire dalje.
Ako zelite da ovu univerzalnu biljku imate kod kuce, sada mozete da kupite maticnjak tokom cele godine – zimi iz staklenika, u prolece i leto iz uzgoja na otvorenom. Stvarna sezona maticnjaka iz vrta pocinje u maju i traje do kraja leta.
Maticnjak umiruje razdrazene zivce
Nije ni cudo da je ova biljka bila poznata i Hildegard fon Bingen, koja ju je preporucila kao „utehu za srce“ protiv unutrasnjeg nemira i za poboljsanje raspolozenja: „Onaj ko je uzima, rado se smeje i usrecuje srce“.
On rasteruje dosadno raspolozenje i razvedrava dusu. Pospesuje opustanje, ublazava strahove, poboljsava pamcenje i sposobnost koncentracije. Maticnjak je sastavni deo mnogih umirujucih cajeva. Smatra se biljkom koja je pogodna i za produzenu upotrebu.
Maticnjak za poboljsanje pamcenja
Naucnici su otkrili da maticnjak ne samo da podize dobro raspolozenje, vec i jaca memoriju. Takodje povecava aktivnost transmiterske supstance acetilholina u mozgu. Olaksava ucenje i sposobnost pamcenja. Kod pacijenata sa blagom demencijom, maticnjak je poboljsao pamcenje, budnost i sposobnost resavanja problema.
-
-
АуторЧланци
- Морате бити пријављени да бисте одговорили у овој теми.