
caj
Caj i njegovo lekovito dejstvo
Lekovita dejstva caja – polifenoli i etericna ulja pomazu zdravlju, jacaju imunitet i pozitivno uticu na prevenciju raka i intelektualne funkcije.
Caj je najpopolarniji napitak na svetu . U proseku sa dvostruko manje kofeina od kafe , nudi osvezavajuce okrepljenje bez izazivanja nervoze .

Kupite knjigu Beogradska dama
Ali , pijenje caja je mnogo vise od civilizovane navike ; mogao bi zapravo biti navika koja spasava zivot . Istrazivaci su otrkrili da osobe koje piju caj mogu imati nizi rizik od bolesti srca , sloga , raka , i zacudo cak i od zubnog karijesa .
Za sta je dobar ?
- atletsko stopalo
- proliv
- povisenu temperaturu
- neprijatan miris stopala
- probleme sa desnima
- hemoroide
- glavobilju
- svrab
- afte
- opekotine od sunca
- zubobolju
U ranim 90_im godinama 20. veka istrazivaci su uocili da su Japanke koje su upraznjavale vestinu chanoyu , tradicionalnu ceremoniju pijenja caja, imale mnogo nizu stopu mortaliteta nego ostale zene .

Naucnicima nije bilo potrebno mnogo vremena da otkriju da su hemijska jedinjenja u caju – vecinom polifenoli , koji cine priblizno 30% suve tezine caja -medju najmocnijim antioksidansima ikada otkrivenim .
Antioksidansi su jedinjenja koja blokiraju efekte slobodnih radikala , izmenjenih molekula kiseonika koji ostecuju celije po celom organizmu i povecavaju rizik od ozbiljnih oboljenja kao sto je rak .
Uzgred nemojte mesati biljne cajeve , kao sto je caj od kamilice sa pravim cajem koji potice od Camellia sinensis , biljke caja .
Zeleni caj , popularan u azijskim zemljama ,predstavlja samo poparene i osusene listove ove biljke .Caj koji svakodnevno pijemo ovde , ciji prvi naziv je crni caj , podleze procesu fermentacije koji mu daje jaci ukus i tamniju boju – i moze da smanji koncetraciju hemijskih jedinjenja u njemu koja stite zdravlje .
Skuvati malo zbog prevencije raka
Caj je dugo priznat u labaratorijama kao oksidanas ,ali rezultati istrazivanja vrsenih na ljudima su protiureceni . Neka epidemoloska istrazivanja , u kojima su poredjeni ljudi koji piju caj sa onima koji ne piju , ukazuje da pijenje cajeva sprecava pojavu raka ; druga, medjutim , too ne potvrdjuju .
Radjeno je vise istrazivanja baziranih na pijenju zelenog caja , stoga postoje pouzdaniji do danas prikupljeni dokazi u vezi sa njim .
Istrazivanja su u Kini , na primer , pokazala da redovno konzumiranje zelenog caja znacajno smanjuje rizik od raka zeluca i jednjaka . Medjutim , istrazivanje u Holandiji nije naslo nikakvu povezanostizmedju konzumiranja caja i zastite od raka .
Posto proces proizvodnje smanjuje kolicinu antioksidansa u crnom caju , zeleni caj je , po svemu sudeci , jaci borac protiv raka , iako oba caja imaju korisne efekte u zastiti od ove bolesti .
Zeleni je bogat supstancama poznatim kaoo tahetini . Oni su mocni antioksidansi – 100 puta jaci od vitamina C – koji , po svemu sudeci , stite DNK u celijama od promena koje izazivaju rak .
Crni takodje , sadrzi katehine , ali u mnogo manjim kolicinama .
U labaratorijskim istrazivanjima raka koze kod zivotinja kojima je davan zeleni caj razvilo se 10 puta manje tumora nego kod zivotinja kojima je umesto caja davana voda .
Kada se radi o prevenciji raka koze , izgleda da je zeleni podjednako efikasan bez obzira da li se pije iz solje ili se stavlja nakozu .
Mnogi proizvodjaci kozmetike su poceli da dodaju zeleni proizvodima za negu koze jer njegovi antioksidantni efekti mogu da smanje nastajanje bora ili druge znake ostecenja koze .
US National Cancer Institute ispituje ulogu zelenog caja kao agensa za prevenciju raka koze .Jedno istrazivanje je ispitivalo zastitne egekte zelenog u obliku pilula kod ostecenja koze uzrokovanog suncem:
Drugo , opet, razmatra povrsinsku primenu za povlacenje prekanceroznih ostecenja koze .Iako se uglavnom ceni zbog svojih moci u prevenciji raka , postoje neki dokazi da on moze da pomogne osobama koje su vec obolele od ove bolesti .
Katehini u zelonom caju zaustavljaju proizvodnju urinokinaza , enzima koji je potreban celijama raka da bi rasle . On takodje , po svemu sudeci , stimulise proces programirane celijske smrti , ili apoptoze , u celijama raka .
U sedmogodisnjem istrazivanju pacijentkinja sa rakom dojke , zene koje su pile 5 solja zelenog na dan imale su manju verovatnocu da im se rak prosiri na limne cvorove nego zene koje su ga manje pile .
Zdravlje srca i vise od toga
Posto su polifenoli tako jaki oksidansi , oni imaju zastitnu ulogu u celom organizmu u svim delovima gde slobodni radikali izazivaju ostecenje , ukljucujuci i arterije .
Takodje ima i antibakterijska svojstva koja koriste zdravlju zuba . Svakodnevno uzeta solja moze da ponudi sledece koristi:
Smanjeno obolevanje srca . Hemijska jedinjenja u caju pomaze da se spreci oksidacija holesterola . Oksidacija se javlja kada je holesterol bombardovan slobodnim radikalima .
Ovaj proces povecava verovatnocu da se holesterol zalepi za zidove arterija , sto je korak na putu do bolesti srca . Holandski istrazivci su izvestili da su muskarci koji su konzumirali najvise flavonida – porodica hemijskih jedinjenja koja ukljucuje polifenole iz caja – imali za 58% manji rizik umiranja od bolesti srca nego muskarci koji su ga najmanje uzimali .
Najzdraviji muskarac u ovom istrazivanju je pio oko 4 solje na dan .
Smanjen rizik od sloga .Zene koje cesto piju po svemu sudeci imaju nizu stopu pojave sloga nego one koje ga manje piju , verovatno stoga sto polifenoli smanjuju ostecenje osetljivih krvnih sudova u mozgu.
Jaca zube. Caj sadrzi skromne kolicine fluora , minerala koji jaca zube i smanjuje pojavu zubnog karijesa . Tanini i polifenoli cak zaustavljaju bakterije koj eostecuju zube .
Postoje dokazi da poboljsava sposobnost zubne gledji da se odupre napadu kiselina u ustima .
Umirenje opekotina od sunca . Posto sadrzi astrigense koji pomazu da se smanji zapaljenje , vlazna kesica caja moze da obezbedi umirujuce olaksanje za kozu opecenu suncem , kao i za hemoroide i afte.
Alkalan je , stoga neutralise kiseline koje nagrizaju tkivo otvoreno zbog afte.
Popijte u svoje zdravlje
Dve do tri solje na dan verovatno su dovoljne da bi ste uzivali u svim koristima po zdravlje koje on pruza . Suplementi zelenog , koji se prodaju u prodavnicama zdrave hrane , po svemu sudeci su takodje efikasni .
Uobicajna doza je od 250 do 400 mg uzeta jednom na dan . Jedno upozorenje : ako obicno pijete sa mlekom , mozda propustate neka od njegovih zastitnih svojstava .
Proteini u mleku se mogu vezati za polifenole u caju , i blokirati njihove korisne efekte .
Najzdraviji cajevi
Cajevi nisu samo prijatni napici vec i prirodni saveznici zdravlja. U nastavku predstavljamo najzdravije cajeve koji se vekovima koriste zbog svojih lekovitih svojstava. Bilo da ih pijete radi opustanja, jacanja imuniteta ili ublazavanja tegoba, ovi cajevi zauzimaju posebno mesto u narodnoj i savremenoj medicini.
Zeleni – poznat po snaznim antioksidativnim svojstvima, pomaze u borbi protiv slobodnih radikala, ubrzava metabolizam i doprinosi zdravlju srca.
Kamilica – deluje umirujuce, pomaze kod nesanice, nervoze i problema sa varenjem. Idealna je za vecernje opustanje.
Dgumbirov – prirodni saveznik protiv upala, odličan je za jacanje imuniteta i olaksavanje simptoma prehlade i gripa.
Nana (menta) – osvezava, smanjuje nadutost i pomaze kod stomacnih tegoba. Takodje doprinosi boljoj koncentraciji.
Hibiskus – bogat vitaminom C, utice na snizavanje krvnog pritiska i podstiče detoksikaciju organizma.
Kopriva – bogat mineralima, posebno gvozdjem, koristan je kod anemije i za jacanje celokupnog organizma.
Ovi cajevi nisu samo ukusni, vec i izuzetno korisni. Redovno konzumiranje moze doprineti boljem opstem stanju organizma i ocuvanju zdravlja.
Kamilica – za smirenje i zdrav stomak
Kamilica (lat. Matricaria chamomilla) je jedan od najpoznatijih i najcesce koriscenih lekovitih cajeva sirom sveta. Njena blaga, ali mocna svojstva cine je idealnim prirodnim lekom za razne tegobe, a posebno je cenjena zbog umirujuceg dejstva.
Smirenje i borba protiv nesanice
Jedna od najpoznatijih osobina kamilice je njena sposobnost da opusti telo i um. Kamilica se preporucuje osobama koje pate od stresa, anksioznosti ili nesanice. Solja toplog kamilicinog caja pre spavanja moze doprineti mirnijem snu i boljem raspolozenju.
Pomoc kod stomacnih problema
Kamilica blagotvorno deluje na digestivni sistem – ublazava grceve, gasove, nadutost i mucninu. Cesto se koristi kod gastritisa i iritabilnog creva jer smanjuje upalu i opusta misice stomaka.
Prirodno protiv upala i infekcija
Zahvaljujuci protivupalnim i antibakterijskim svojstvima, kamilica se koristi i za ispiranje usta kod upala desni, a obloge od kamilice mogu pomoci kod iritacija koze i konjunktivitisa.
Koriscenje i priprema
Najbolje je koristiti susene cvetove kamilice – jednu kasicicu preliti soljom kljucale vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 5–10 minuta. Moze piti 2–3 puta dnevno, bez dodatka secera ili uz malo meda.
Kamilica je nezna, ali efikasna biljka, koja moze postati svakodnevni saveznik u ocuvanju zdravlja – narocito kod osoba koje teze prirodnim resenjima i blagim, ali delotvornim tretmanima.
Djumbirov caj – prirodni lek za imunitet i protiv upala
Djumbir (Zingiber officinale) je koren sa snaznim lekovitim svojstvima koji se koristi sirom sveta, posebno u tradicionalnoj kineskoj i ajurvedskoj medicini. Njegova jedinstvena kombinacija ukusa i lekovitih jedinjenja cini ga idealnim za pripremu caja koji greje, osvezava i leci.
Jacanje imuniteta i borba protiv prehlade
Djumbirov je jedan od najpoznatijih prirodnih napitaka za jacanje imuniteta. Pomaze u borbi protiv virusa i bakterija, a posebno je efikasan kod simptoma prehlade i gripa – umanjuje zapusenost, grebanje u grlu i olaksava disanje.
Prirodno protiv upala i bolova
Aktivna supstanca u djumbiru, gingerol, ima snazno protivupalno i antioksidativno dejstvo. Redovno konzumiranje moze doprineti ublazavanju hronicnih upala, kao i bolova u misicima i zglobovima, narocito kod osoba koje pate od artritisa ili reumatskih bolesti.
Pomoc kod varenja i mucnine
Djumbir stimuliše varenje i ublazava nadutost, gasove i mucninu. Posebno je koristan kod putne bolesti, trudnoce (u manjim kolicinama), kao i kod nelagodnosti izazvanih losom ishranom.
Kako pripremiti caj od djumbira
Oljustiti i iseckati 3–5 tankih kolutica svezeg djumbira, preliti sa 2 solje vode, pa kuvati 10–15 minuta. Po zelji se moze dodati med, limun ili prstohvat cimeta. Najbolje je piti topao, narocito ujutru ili kada osetite prve simptome prehlade.
Djumbir nije samo zdrav, vec i ukusan saveznik u svakodnevnom odrzavanju vitalnosti – greje iznutra, osvezava i pokrece ceo organizam.

Nana (menta) – osvezenje koje leci
Nana, poznata i kao menta (Mentha piperita), je jedna od najomiljenijih biljaka kada je u pitanju priprema caja. Njena osvezavajuca aroma i prijatan ukus cine je idealnim napitkom za sve prilike – bilo da je pijes toplu zimi ili hladnu leti. Ipak, nana nije samo osvezenje – ona je i snazan prirodni lek.
Ublazava stomacne tegobe
Nana je poznat kao saveznik dobrog varenja. Deluje umirujuce na creva, smanjuje nadutost, gasove i grceve, a koristi se i kod blazih oblika mucnine. Posebno se preporucuje posle obroka radi lakseg varenja.
Pomaze kod glavobolje i napetosti
Zahvaljujuci blagom analgetskom efektu, nana moze pomoci kod tenzijske glavobolje i osecaja pritiska. Topla solja pomaze da se opuste misici i umiri nervni sistem, pa se preporucuje i kod stresa i blage anksioznosti.
Osvezava dah i doprinosi oralnom zdravlju
Nana ima antisepticko dejstvo, pa se cesto koristi i za ispiranje usta kod neprijatnog zadaha, upale desni i iritacija u usnoj supljini.
Jednostavna priprema, veliki efekat
Za pripremu koristi se sveza ili susena nana – 1 kasika listova prelije se soljom kljucale vode i ostavi da odstoji 5–10 minuta. Moze se piti i topla i hladna, uz dodatak limuna ili meda.
Hibiskus – prirodni saveznik za pritisak i detoks
Hibiskus (Hibiscus sabdariffa), poznat i kao sudanska ruza, nije samo dekorativna biljka zivopisne crvene boje – to je cudesni caj koji osvezava i cuva zdravlje. Njegov prijatno kiselkast ukus i lekovita svojstva ucinili su ga popularnim napitkom sirom sveta, posebno u tradicionalnoj africkoj i azijskoj medicini.
Prirodno snizava krvni pritisak
Najpoznatija blagodet hibiskusa jeste njegovo dejstvo na snizavanje povisenog krvnog pritiska. Istrazivanja su pokazala da redovno konzumiranje moze doprineti boljoj regulaciji hipertenzije – naravno, kao dodatak, a ne zamena terapiji.
Detoksikacija i jacanje imuniteta
Hibiskus je bogat antioksidansima, posebno vitaminom C, pa pomaze organizmu u borbi protiv slobodnih radikala i podrzava prirodne detoks procese. Osvezava telo, jaca imunitet i doprinosi boljoj otpornosti na infekcije.
Podstice metabolizam i smanjuje zadrzavanje tecnosti
Zahvaljujuci blagom diuretskom dejstvu, ovaj caj pomaze u izbacivanju viska tecnosti i toksina iz tela. Koristi se i kao prirodni saveznik u regulaciji telesne tezine i poboljsanju varenja.
Priprema i konzumacija
Za jednu solju koristi se kasika osusenih cvetova hibiskusa. Preliti vrelom vodom i ostaviti da odstoji 5–7 minuta. Moze piti topao ili hladan, cesto se koristi i kao osvezavajuci napitak tokom letnjih dana. Po ukusu se moze dodati med ili limun.
Upecatljiv izgled, osvezavajuci ukus i snazna lekovita svojstva cine hibiskus jednim od najzdravijih cajeva koji s razlogom postaje sve popularniji i kod nas.
Kopriva – koji cisti krv i jaca telo
Kopriva (Urtica dioica) je prava riznica lekovitih svojstava, iako je mnogi dozivljavaju samo kao korov. Njeni listovi bogati su gvozdjem, mineralima i vitaminima, pa kopriva s pravom nosi epitet „cistaca krvi“ i prirodnog tonika za organizam.
Cisti krv i podstice detoksikaciju
Jedna od glavnih uloga koprive jeste ciscenje organizma od toksina. Deluje diuretski, pospesuje izlucivanje viska tecnosti i stetnih materija kroz bubrege, pa se cesto preporucuje u detoks kurama.
Pomaze kod anemije i umora
Zahvaljujuci visokom sadrzaju gvozdja, kopriva je prirodna podrska u borbi protiv anemije. Redovno konzumiranje moze pomoci kod osecaja iscrpljenosti, slabosti i nedostatka energije – narocito u prolecnim mesecima kada je organizmu potrebna dodatna snaga.
Ublazava simptome alergija i upala
Kopriva ima blago antihistaminsko dejstvo, pa moze pomoci kod sezonskih alergija, kijavice i iritacija. Takodje, pokazuje protivupalna svojstva i koristi se kod reumatskih oboljenja i bolova u zglobovima.
Koriscenje i priprema koprive
Za pripremu koristi se suseni list koprive – jedna kasika se prelije sa 250 ml kljucale vode i ostavi poklopljeno 10 minuta. Moze se piti dva do tri puta dnevno, najbolje pre obroka. Preporucuje se da se pravi pauza posle 2–3 nedelje kontinuiranog koriscenja.
Kopriva je jednostavna, pristupačna i izuzetno korisna biljka. Ona obnavlja, jaca i cisti organizam – prirodni saveznik zdravlja iz nase okoline.
Nuspojave cajeva kada treba biti oprezan
Iako se cajevi uglavnom smatraju prirodnim i bezbednim napicima, vazno je znati da ni oni nisu uvek potpuno bezazleni. Kod preterane upotrebe, pogresnog doziranja ili odredjenih zdravstvenih stanja, neki mogu izazvati nuspojave.
Kamilica
U vecim kolicinama moze izazvati pospanost. Osobe alergicne na ambroziju, neven ili hajducku travu mogu imati slicnu alergijsku reakciju i na kamilicu. Takodje, moze pojacati dejstvo lekova za razredjivanje krvi.
Djumbir
Prekomerna upotreba moze izazvati zgaravicu, nadimanje ili iritaciju zeluca. Djumbir takodje moze uticati na razredjivanje krvi, pa se ne preporucuje osobama koje uzimaju antikoagulanse bez konsultacije sa lekarom.
Nana (menta)
U velikim kolicinama moze izazvati pospanost ili smanjiti krvni pritisak. Osobe koje imaju refluks (GERB) treba da budu oprezne, jer menta moze opustiti sfinkter jednjaka i pogorsati simptome.
Hibiskus
Moze sniziti krvni pritisak, pa nije preporucljiv osobama koje vec uzimaju lekove za hipertenziju bez prethodnog saveta lekara. U vecim dozama moze izazvati mucninu ili vrtoglavicu.
Kopriva
Dugotrajna upotreba bez pauze moze opteretiti bubrege. Zbog diuretskog dejstva moze dovesti do gubitka elektrolita i dehidratacije ako se preteruje sa konzumacijom.
Napomena:
Trudnice, dojilje i osobe koje koriste terapiju za hronicne bolesti uvek treba da se konsultuju sa lekarom ili farmaceutom pre nego sto redovno pocnu da piju biljne cajeve. Iako su prirodni, cajevi imaju aktivne sastojke koji mogu uticati na lekove ili zdravstveno stanje.
Zakljucak
Na kraju, cajevi su izuzetno korisni za nase zdravlje, ali, kao i sa svim prirodnim lekovima, vazno je konzumirati ih s paznjom. Umerenost je kljuc – iako biljni cajevi nude mnoge koristi, prekomerna upotreba ili nepravilna primena mogu dovesti do nezeljenih efekata.
Uvek je najbolje konsultovati se sa strucnjakom, narocito ako imate specificna zdravstvena stanja ili koristite lekove. Pravilno uzivanje u cajevima moze biti koristan i prijatan nacin za poboljsanje zdravlja, ali samo kada se koristi na pravi nacin.